Naukowcy na całym świecie ostrzegają, że COVID-19 nie jest jedynym zagrożeniem dla zdrowia, które powinniśmy mieć na uwadze. Na czym polega podobieństwo Legionellozy i COVID-19 oraz co wpływa na skalę zachorowań?
Bakterie Legionella – niebezpieczeństwo dla zdrowia
Lockdown i wielomiesięczne zamknięcie szkół, hoteli, restauracji oraz innych placówek publicznych, przyczyniło się do stworzenia korzystnych warunków dla rozwoju skupisk niebezpiecznej dla zdrowia bakterii. Coraz częściej w mediach słychać informacje o rosnącej liczbie zachorowań na Legionellozę w różnych częściach świata.
Do zakażenia bakteriami Legionella dochodzi poprzez ich wchłaniane. drogami oddechowymi. Bakterie dostają do płuc w formie kropelek aerozolu. U osób. z obniżoną odpornością mogą powodować gorączkę Pontiac lub ciężkie zapalenie płuc –Legionelloze, które w połączeniu z niewydolnością może prowadzić nawet do śmierci zakażonej osoby.
Na czym polega podobieństwo bakterii Legionella i wirusa COVID-19?
Gorączka, ostry kaszel i niewydolność oddechowa spowodowana ostrym zapaleniem płuc to objawy, które łatwo można przypisać wirusowi COVID-19. Ze względu na podobieństwo objawów, zakażenie Legionellą, może się dla nas skończyć problemami zdrowotnymi, oraz przymusową kwarantanną.
Kolejnym podobieństwem między Legionellozą, a wirusem COVID-19 jest nieznana dokładna liczba zachorowań oraz wpływ ilości przeprowadzanych testów na liczbę wykrytych przypadków. Przyrost chorych jest ewidentnie proporcjonalny do liczby wykonywanych testów.
W obliczu pandemii oraz ograniczonej liczby miejsc w szpitalach, troska o ludzkie zdrowie ma szczególne znaczenie. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby właściciele i zarządcy obiektów publicznych stosowali odpowiednią profilaktykę oraz środki zapobiegawcze. Jest to m.in. codzienne korzystanie z instalacji wodnej oraz regularne badania wody na obecność bakterii w wodzie.
Jak skutecznie zwalczyć Legionellę?
W przypadku wykrycia groźnej bakterii w wodzie należny natychmiast podjąć działania zmierzające do jej eliminacji. Do najskuteczniejszych metod dezynfekcji wody oraz jest podłączenie do instalacji generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia stałą dezynfekcję instalacji ciepłej wody użytkowej. Generator automatycznie dawkuje odpowiednią dawkę roztworu proporcjonalnie do przepływu wody. Dzięki temu urządzenie eliminuje ryzyko powtórnego namnażania się bakterii oraz gwarantuje utrzymanie odpowiednich parametrów wody.