Październik jest miesiącem tradycyjnego powrotu studentów na studia. Urzędnicy i naukowcy na całym świecie ostrzegają powracających na uczelnie, że COVID-19 to nie jedyne zagrożenie dla zdrowia, które powinni mieć na uwadze.
Obecność groźnej dla zdrowia bakterii Legionelli stwierdzono w wodzie uczelni w Ohio i Pensylwanii. Ma to bezpośredni związek z zamknięciem budynków uniwersytetów na czas lockdown’u oraz brakiem odpowiedniego przepływu w instalacjach wodnych przez ten czas –To naprawdę poważny temat. Tylko na przestrzeni ostatniego tygodnia, aż na ośmiu uczelniach wykryto występowanie bakterii Legionella w wodzie w ponadnormatywnych ilościach. Liczba robi wrażenie. To naprawdę poważne odkrycie i niepokojące dane. – mówi Profesor Whelton z katedry Ochrony Środowiska z Uniwersytetu Purdue w Indianie. Co więcej wskazuje, że uczelnie nie maja wypracowanej strategii rozwiązywania problemów z wodą oraz zarządzania jej obiegiem.
Legionella na uczelniach
Ten sam problem dotyczy wszystkich uczelni europejskich oraz polskich. Stopniowy powrót studentów na uniwersytety oraz do przynależnych do nich akademików niesie ze sobą ryzyko zetknięcia z groźną dla zdrowia bakterią. Zakażenie bakterią występuje następuje poprzez wdychanie zainfekowanego aerozolu do płuc, na przykład podczas kąpieli. Legionella atakuje drogi oddechowe oraz powoduje ostre zapalenie płuc. W skrajnych przypadkach może powodować śmierć. Z tego powodu jest szczególnie niebezpieczną dla osób z obniżoną odpornością, czemu dodatkowo sprzyjają jesienne przeziębienia. Biorąc pod uwagę napływające z całego świata informację i dane, zaleca się aby uczelnie wykonywały badania na obecność groźnego dla zdrowia wirusa w wodzie.
Przyczyną występowania ponadnormatywnej ilości bakterii Legionella pneumophila w wodzie jest brak wystarczającego obiegu w instalacji wodnych. Legionella wraz z innymi bakteriami namnaża się w biofilmach powstających w rurach oraz zasobnikach wodnych. Zamknięcie budynków uczelni na wiele miesięcy z powodu pandemii, stworzyło korzystne warunki do rozwoju tych zjawisk.
Legionella na uczelniach – jak wyeliminować bakterię z wody?
Po wykryciu groźnej bakterii w wodzie należny natychmiast podjąć działania zmierzające do jej eliminacji. Do najskuteczniejszych oraz trwałych metod dezynfekcji wody jest podłączenie generatora dwutlenku chloru. Urządzenie dba o stałą dezynfekcję instalacji ciepłej wody użytkowej, automatycznie dawkując odpowiednią dawkę roztworu proporcjonalnie do przepływu wody. W ten sposób generator eliminuje ryzyko powtórnego namnożenia się bakterii oraz gwarantuje utrzymanie parametrów wody na odpowiednim poziomie.
Normy wody – wymagania i kontrola
Graniczne wartości bakterii występujących w wodzie ujęte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które określa higieniczne wymagania dla wody pitnej i ciepłej wody użytkowej oraz częstotliwość i zakres kontroli wody pitnej. Władze uniwersytetów i szkół wyższych oraz miejscowe samorządy, mając na względzie dobro powracających na uczelnie studentów, powinny przeprowadzić stosowne badania wody w uczelnianych budynkach oraz upewnić się, że spełnia bezpieczne dla zdrowia normy.