Bakteria Legionella w hotelowym basenie przekroczyła normę 3700 razy. Jak do tego doszło?

,

W ostatnim czasie doszły do nas niepokojące wieści z Japonii. Stężenie bakterii Legionella w hotelowym basenie przekroczyła normę aż 3700 razy! Jak do tego doszło? Odpowiedź jest prosta – kierownik nie wymieniałam wystarczająco często wody.

W japońskim SPA przy hotelu Daimaru Besso w Chikushino wykryto bakterię Legionella w ilości 3700 razy większej niż dopuszczalna. Ta drastyczna liczba robi duże wrażenie. Jak doszło do powstania tak dużego skupiska bakterii? Według lokalnych doniesień woda w basenowym hotelu pochodzi z gorących źródeł ogrzewanych przez wulkan. Taka specyfika sprawia, że aby spełniać przepisy o czystości i bezpieczeństwie wody, powinna być wymieniana co najmniej raz na tydzień. Jak udało się ustalić, doszło na tym tle do poważnych zaniedbań, a woda w basenie była wymieniana zaledwie dwa razy w ciągu roku. Kierownik hotelu przyznaje się do winy i publicznie przeprosił gości hotelu, których naraził na niebezpieczeństwo podczas teoretycznie relaksującej kąpieli.

Bakteria Legionella w hotelowym basenie

Dlaczego bakteria Legionella jest niebezpieczna?

Warto przy tym pamiętać, że sprawa jest o tyle poważne, że dotyczy bakterii Legionella, która u osób z obniżoną odpornością może prowadzić do rozwoju groźnych chorób płuc, a nawet śmierci. To m.in. poważny rodzaj zapalenia płuc zwany chorobą legionistów lub gorączkę Pontiac. Objawami zakażenia są: gorączka, dreszcze, trudności w oddychaniu, suchy i uporczywy kaszel, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, nudności, wymioty czy biegunka. Bakterią można zakazić się m.in. poprzez wdychanie wodnego aerozolu, na przykład podczas kąpieli w basenie lub pobycie w jacuzzi.

Do sprawy odniósł się Makoto Yamada, prezes firmy, która jest właścicielem Daimaru Besso w Chikushino. Jak podkreślał na konferencji prasowej: „Sam nie znałem prawa i myślałem, że legionella jest powszechną bakterią, którą można znaleźć wszędzie, a także, że było to bezpieczne, ponieważ duże wanny miały swobodny przepływ, więc woda była wymieniana dość często”. Jak dodał nawet po przeprowadzeniu kontroli i ujawnieniu rażącego przekroczenia norm sanitarnych, sam dalej zażywał kąpieli.

Bakteria Legionella w hotelowym basenie? Najważniejsza profilaktyka!

Ignorantia iuris nocet, podobnie jak nieznajomość niebezpieczeństw, jakie mogą powodować bakterie w wodzie. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby kierownictwo obiektów noclegowych i rekreacyjnych ze strefą SPA lub basen dostarczało wszelkich starań, aby zapewnić gościom bezpieczną wodę, która spełnia określone normy. Dobrą praktyką jest dobór odpowiedniego sposobu dezynfekcji wody oraz monitoring jej jakości, dzięki czemu właściciele placówek zyskują pewność, że nic nie zagraża zdrowiu ich gości oraz unikną dotkliwych kar.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *