Bakteria Legionella w Parku Wodnym w Tarnowie

,

W czwartek 3 kwietnia, doszło do tymczasowego zamknięcia nowej części rekreacyjnej Parku Wodnego przy ulicy Piłsudskiego w Tarnowie. Powodem była decyzja podjęta po otrzymaniu przez Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji (TOSiR) wyników badań wody przeprowadzonych przez Sanepid , które wykazały obecność bakterii Legionella w niecce rekreacyjnej.

W odpowiedzi na wykryte przekroczenia norm sanitarnych dyrekcja TOSiR natychmiastowo wyłączyła z użytku nową część obiektu. Jak poinformował dyrektor Arkadiusz Marszałek, działania te podjęto w trosce o bezpieczeństwo użytkowników. Zamknięcie jednej części Parku Wodnego wpłynęło na zmniejszenie się liczby osób mogących jednocześnie przebywać na terenie całego Parku Wodnego – do 120 osób. Wpłynęło to również na harmonogram zajęć.

Bakteria Legionella w Parku Wodnym w Tarnowie

Warto zaznaczyć, że stara część basenu oraz sauny pozostały dostępne dla użytkowników bez przeszkód. Dyrektor Marszałek wyjaśnił, że bakteria Legionella rozwija się głównie w instalacjach z wodą użytkową, np. pod prysznicami. Jej eliminacja wymaga specjalistycznych działań, takich jak przegrzewanie instalacji czy stosowanie odpowiednich środków biobójczych. Zakażenie bakterią Legionella następuje drogą wziewną, przez wdychanie zakażonego aerozolu wodnego i może prowadzić do dwóch głównych postaci chorobowych: ciężkiego zapalenia płuc znanego jako choroba legionistów lub łagodniejszej, gorączki Pontiac.

Jedną ze skutecznych substancji stosowanych w celu eliminacji Legionelli jest dwutlenek chloru. Charakteryzuje się on silnymi właściwościami biobójczymi i utleniającymi, efektywnie usuwając biofilm z instalacji wodnych. Jego zaletą jest działanie niezależne od pH wody oraz fakt, że nie prowadzi do powstawania toksycznych produktów ubocznych dezynfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *