Bakteria Legionella w siłowni w USA. Popłoch wśród klientów popularnej placówki.

,

Popularna w USA sieć siłowni zamknęła swoją placówkę w Chicago. Powodem było wykrycie legionellozy u klientów obiektów, którzy korzystali z basenu, pryszniców i strefy SPA. Choroba legionistów choć uleczalna, stanowi duże zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Jej śmiertelność wynosi aż 10%.

Popłoch wśród klientów obiektu nie powinien więc wzbudzać zdziwienia.

Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois w USA ustalił, że dwa potwierdzone na początku maja przypadki choroby legionistów mają związek z obiektem LA Fitness w Niles na przedmieściach Chicago. Jak podała na swojej stronie internetowej amerykańska telewizja ABC7 – obie osoby, u których zdiagnozowano ostre zapalenie płuc o podłożu bakteryjnym, potwierdziły korzystanie z basenu, wanny z hydromasażem, łaźni parowej i pryszniców na siłowni na terenie obiektu w terminie pod koniec kwietnia. Dochodzenie w sprawie zakażenia groźną bakterią prowadził Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois we współpracy z lokalnymi urzędnikami.

Ostatecznie wyniki laboratoryjne nie pozostawiają złudzeń. Obecność bakterii Legionella pneumophila S2-14 została wykryta w próbkach pobranych z jacuzzi obiektu.

Bakteria Legionella w siłowni. Obiekt zamknięty do odwołania

Jak możemy się dowiedzieć z oficjalnego komunikatu władz, w lokalu należącym do sieci siłowni LA Fitness w Niles przeprowadzono dokładną dezynfekcję instalacji wodnych i czyszczenie części obiektu, których występowały skupiska bakterii. Obszary te mają pozostać zamknięte do momentu, w którym niezależne służby sanitarne całkowicie wyklucza występowanie w tych miejscach bakterii. Badaniu ponownie zostaną poddane próbki wody.

Bakteria Legionella w siłowni

Konsternację klientów budzi fakt, że od środy wieczorem sama siłownia i szatnie były otwarte. Jak udało się ustalić lokalnej reporterce, klienci są zaniepokojeni i wyrażają pogląd, że ich zdaniem siłownia powinna zrobić więcej, aby poinformować o niebezpieczeństwie pozostałe osoby.

Jeden z członków siłowni, który chciał zachować anonimowość, stwierdził, że biorąc pod uwagę powagę choroby, jego zdaniem należy zrobić więcej, aby powiadomić o niebezpieczeństwie pozostałe osoby. Szczególnie znamienna jest wypowiedź:

– Zapalenie płuc jest zawsze poważne, ale faktem jest, że zgodnie z tym, co przeczytałem, ludzie powyżej 50. roku życia są szczególnie zagrożeni. Ta przestrzeń wciąż jest narażona na ryzyko przeniesienia choroby i prawdopodobnie 20 do 30 procent ludzi rano, kiedy idziemy na siłownię, ma ponad 50 lat – powiedział.

Przedstawiciel LA Fitness w reakcji na te słowa przekazał telewizji ABC7, że siłownia współpracuje z przedstawicielami zdrowia publicznego i mogą minąć tygodnie, zanim dotknięte skażeniem obszary zostaną ponownie otwarte. Pozostała część siłowni została zdezynfekowana i nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Jak się ustrzec przed Legionellą?

Do zakażenia bakterią dochodzi poprzez wdychanie zainfekowanego aerozolu wodnego. W budynkach takich jak obiekty sportowe lub spa źródłem zakażenia są najczęściej prysznice, wanny z hydromasażem, mokra sauna lub basen. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby kierownictwo takich obiektów dokonywało wszelkich starań, aby zapewnić gościom bezpieczną wodę, która spełnia określone normy. Dobrą praktyką jest dobór odpowiedniego sposobu dezynfekcji wody oraz monitoring jej jakości, dzięki czemu właściciele placówek zyskują pewność, że nic nie zagraża zdrowiu ich gości oraz unikną dotkliwych kar.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *