Bakterie Legionella zostały wykryte w maltańskim Parlamencie. Ślady bakterii znaleziono tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Pałacu Prezydenckim w Valletta. Pałac który będzie tegorocznym gospodarzem, aż 14 spotkań ministerialnych w trakcie prezydentury Malty w UE.
Bakterie Legionella w budynku Parlamentu
timesofmalta.com”>Pojawienie się bakterii ma związek z nieprawidłową konserwacją systemu klimatyzacji i wodociągów. Rzecznik administracji potwierdził, że bakterie znaleziono w umywalce toalety męskiej, podczas „rutynowych badań”, ale nie ma żadnego powodu do niepokoju. Do zwalczania bakterii został wezwany mikrobiolog, a toaleta w tym czasie została zamknięta. Oczekiwano, że bakterie zostaną wyeliminowane w ciągu trzech – czterech dni. W ten sposób wykrycie bakterii nie spowoduje zakłócenia planowanych spotkań, dodał rzecznik.
Bakteria Legionella jest niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzkiego. Wchłonięta do układu oddechowego wraz z parą wodną, powoduje gorączkę, zapalenie płuc, kaszel i duszności. Dlatego bardzo ważna jest skuteczna profilaktyka oraz szybka reakcja w przypadku stwierdzenia obecności bakterii.
Bakteria Legionella – gdzie występuje i jak z nią walczyć?
Bakterie Legionella występują w środowiskach wodnych i najbardziej rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Idealny zakres temperatur dla Legionelli to 20-45 °C. Poniżej temperatury 20 °C stopień rozmnażania znacząco spada, ale bakteria może przetrwać w stanie uśpienia. Dlatego niezbędne jest prowadzenie regularnych badań i dezynfekcji wody. Jedną z najbardziej efektywnych, i coraz częściej stosowanych metod dezynfekcji jest proporcjonalne dawkowanie dwutlenku chloru (ClO₂).