Choroba Legionistów – historia i najsłynniejsze przypadki Legionellozy

,

Choroba Legionistów to groźne zapalenie płuc spowodowane zakażeniem bakterią Legionella. Pierwszy odnotowany przypadek miał miejsce 1976 roku. Od tego czasu słyszy się o nawracających infekcjach spowodowanych kontaktem z zakażoną wodą. Jaka jest historia choroby Legionistów, gdzie można się zakazić i jakie są najsłynniejsze przypadki Legionellozy?

Choroba legionistów – co to jest?

Choroba legionistów to rodzaj zapalenia płuc wywołany przez kontakt z bakterią Legionella Pneumophila lub inne bakterie z tej rodziny obejmujące 45 gatunków i 64 grupy serologiczne. Infekcja bakteryjna może przybrać postać ostrej w przebiegu Legionellozy lub nieco lżejszej gorączki Pontiac. Do zakażenia bakterią dochodzi poprzez kontakt z zakażonym aerozolem i wdychanie bakterii do płuc. Choroba ma podobne objawy jak zapaleni płuc lub grypa, przez co przez długi czas nie była właściwie zdiagnozowana.

Skąd wzięła się nazwa? Pierwsze zachorowanie

Pierwsze grupowe zachorowanie na Legionellozę odnotowano w 1976 r w Pensylwanii podczas zjazdu weteranów II wojny światowej. Było to spotkanie jednego z legionów amerykańskich, podczas którego zachorowało wówczas 186 osób, mieszkających w jednym z hoteli w Filadelfii. Na ostre zapalenie płuc zmarły wówczas 34 osoby, w tym 5 z obsługi hotelu. W tym samym roku lekarz i naukowiec Joseph Mac Dade stwierdził, że przyczyną zachorowań była nowa, nieopisana do tej pory bakteria – Legionella Pneumophila, nazwana tak dla upamiętnienia pierwszych zidentyfikowanych ofiar.

Choroba Legionistów – historia

Bakteria Legionella – gdzie powstają skupiska?

Od tego czasu problem Legionelli powraca. Jak wykazały badania, bakterie Legionella występują w naszym najbliższym otoczeniu. Znajdziemy je m.in. w wodach śródlądowych i morskich, zbiornikach wody oraz w glebie. Niebezpieczna bakteria występuje aż w 12-70% systemach dystrybucji wody w obiektach. Źródłem zakażenia pałeczkami pałeczki bakterii mogą być: instalacje ciepłej wody, instalacje klimatyzacyjne oraz nawilżacze powietrza. Wśród potencjalnych skupisk znajdują się także baseny, sitka prysznicowe, zawory czerpalne, wieże chłodnicze, myjnie, turbiny dentystyczne, urządzenia do wspomagania oddychania oraz dializatory. Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura w zakresie 25-45 °C (niskie stężenie dezynfekantów, zastój wody oraz czynniki biotyczne, takie jak obecność innych mikroorganizmów lub biofilmu.

Najsłynniejsze przypadki Legionellozy

Wykrycie legionelli nie zawsze jest łatwe i oczywiste. Przebieg choroby do złudzenia przypomina zapalenie płuc lub COVID-19. Z tego powodu niezbędny jest odpowiedni monitoring jakości i parametrów wody, zwłaszcza w obiektach zamieszkania zbiorowego oraz budynkach publicznych i użyteczności publicznej. Przykładem mogą być wydarzenia z 2017 roku, kiedy to bakterie Legionella zostały wykryte w maltańskim Pałacu Prezydenckim w Valletta, który był gospodarzem 14 spotkań ministerialnych w trakcie prezydentury Malty w UE. Szybkie i zdecydowane działania pozwoliły w porę opanować sytuację i uniknąć zakażeń wśród parlamentarzystów.

Mniej szczęścia miał Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassolini, który zmarł w styczniu 2022 roku z powodu zakażenia Legionellą. Polityk odszedł w wieku 65 lat na skutek dysfunkcji układu odpornościowego i oddechowego spowodowanego kontaktem z bakterią. Już we wrześniu mężczyzna przebywał w szpitalu w Strasburgu z powodu ostrego zapalenia płuc związanego z zakażeniem bakterią Legionella. Stan jego zdrowia stopniowo się pogarszał, przez co musiał zmuszony opuścić wiele ważnych spotkań legislacyjnych związanych z końcem kadencji.

David Sassolini

Niecały rok później światem wstrząsnęła tajemnicza śmierć mieszkanki Sydney, która zaraziła się legionellozą podczas prac ogrodowych. Niecodzienne okoliczności jej śmierci wywołały debatę na temat obecności groźnej bakterii w ziemi. Analiza ustaleń karze przypuszczać, że powodem zakażenia był jednak kontakt z wodą do podlewania kwiatów, w której namnożyły się niebezpieczne bakterie.

Tylko w zeszłym miesiącu słyszeliśmy o przekroczeniu normy dopuszczalnego stężenia bakterii w japońskim SPA przy hotelu Daimaru Besso w Chikushino. Stężenie bakterii było tam aż 3700 razy większe! Jak udało się ustalić, doszło tam do poważnych zaniedbań w zakresie higieny wody w basenie, która była wymieniana zaledwie dwa razy w ciągu roku. Kierownik hotelu przyznał się do winy i przeprosił gości hotelu, których naraził na niebezpieczeństwo zachrowania podczas kąpieli.

Te i inne przypadki świadczą o skali i powszedniości zjawiska. Swój wkład miała także pandemia i spowodowane lockdownem zamknięcie budynków. Szczególnie zagrożone były takie miejsca jak szkoły, baseny, obiekty sportowe i inne miejsca o rozbudowanych instalacjach i ograniczonym obiegu wody. Między innymi z tych powodów w listopadzie Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził zmianę w dyrektywie dotyczącej wody pitnej (DWD), która zmieniła zasady testowania wody i rozszerzyła je o badanie poziomu bakterii Legionella.

Jak zapobiec zachorowaniu?

Najskuteczniejszą metodą walki z bakterią Legionella jest odpowiednia profilaktyka i utrzymywanie norm mikrobiologicznych w instalacji wodnej. Jedną z najbezpieczniejszych metod oraz skutecznym rozwiązaniem bieżących problemów jest instalacja dezynfekcja wody za pomocą dwutlenku chloru (ClO2). Ten jest obecnie najskuteczniejszym dezynfekantem używanym do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia, w dodatku eliminującym biofilm. Idealnym rozwiązaniem jest produkcja tego dezynfekanta “in situ” w urządzeniu zwanym generatorem dwutlenku chloru. Urządzenie pozwala na skuteczną i trwałą dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej.

generator dwutlenku chloru

Podsumowanie

Bakteria Legionella wywołuje choroby podobne przebiegiem do zapalenia płuc lub zachorowania na covid. Podobne objawy sprawiają, że wiele przypadków nie zostało wykrytych lub poprawnie zdiagnozowanych. Warto mieć jednak świadomość niebezpieczeństwa obecności bakterii, które szczególnie chętnie namnażają się w biofilmach i rozległych instalacjach wodnych. Sposobem na ochronę zdrowia jest właściwa profilaktyka w zakresie uzdatniania wody i kontrola jej jakości.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *