Czy będzie ponowna fala zakażeń Legionellą? Śmierć mężczyzny z legionellozą.

,

Na początku maja media obiegła informacja o śmierci 45-letniego mężczyzny w Wilnie. Narodowy Ośrodek Zdrowia Publicznego (NVSC) potwierdził, że przyczyną śmierci było zakażenie bakterią Legionella. Czy jest to zapowiedź kolejnych zakażeń?

W ubiegłym roku w Polsce mieliśmy do czynienia z epidemią Legionelli w województwie podkarpackim (głównie Rzeszowie i powiecie rzeszowskim). Zaledwie na przestrzeni dwóch miesięcy (sierpień – wrzesień) odnotowano aż 165 ciężkich przypadków zachorowania na legionellozę. Znamienne jest, że tylko jedna z tych osób nie została hospitalizowana. W wyniku choroby zmarło 25 osób. Każda z nich leczyła się również z powodu innych schorzeń. W 2023 roku w Polsce odnotowano łącznie 230 przypadków zakażenia Legionellą, co jest prawie dwukrotnie większą liczbą w porównaniu do roku poprzedniego. W 2022 było „zaledwie” 118 przypadków. Nie dziwi więc, że informacje o kolejnych przypadkach zachorowań i zgonów martwią, nawet jeśli mają miejsce za granicą.

Śmierć mężczyzny z legionellozą w Wilnie

Jak dochodzi do zakażenia bakterią Legionella?

Bakterie Legionella stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie aerozolu wodnego. Nie można się nimi zarazić przez spożycie skażonej wody ani kontakt z chorym. Wywołują dwie formy choroby: łagodniejszą, zwaną gorączką Pontiac, która objawia się jak zwykłe przeziębienie lub grypa, oraz poważniejszą, zwaną legionellozą. Legionelloza może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, a nawet śmierć, jak w przypadku mieszkańca Wilna.
Naturalnym środowiskiem bakterii Legionella jest woda. Występują zarówno w zbiornikach naturalnych, jak i instalacjach wodnych, takich jak wodociągi. Rozwojowi bakterii sprzyja biofilm tworzący się w rzadko używanych lub zaniedbanych częściach instalacji. Optymalne warunki do ich namnażania to temperatury 25-40°C, ale mogą się rozmnażać nawet w 60°C.

Jak zapobiec zakażeniom Legionellą?

Zwalczanie tych patogenów jest trudne, ponieważ potrafią przetrwać nawet w trudnych warunkach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, maksymalne stężenie bakterii Legionella w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi wynosi 100 jtk/100 ml, a w szpitalach oraz obiektach, w których przebywają osoby z obniżoną odpornością 50 jtk/1000 ml. Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z Legionellą, która jednocześnie eliminuje biofilm, jest dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru. Generator dwutlenku chloru automatycznie dozuje dwutlenek chloru do instalacji, zapewniając natychmiastową i stałą dezynfekcję wody w całym obiekcie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *