Epidemia legionellozy w Mediolanie

,

Mediolan zmaga się z poważnym wyzwaniem – epidemią legionellozy, wywołanej przez bakterię Legionella pneumophila. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) odnotowano ponad 50 przypadków zachorowań, głównie w gminach Corsico i Buccinasco. W wyniku zarażenia 12 osób trafiło do szpitala, a cztery osoby zmarły. Wszystkie z nich były w podeszłym wieku i miały choroby współistniejące. Trwają badania nad identyfikacją źródła zakażenia. Pobrano próbki wody z miejskiej sieci wodociągowej oraz próbki od pacjentów, jednak dokładne pochodzenie bakterii pozostaje nieznane.

Legionella – groźna bakteria w naszym otoczeniu

Legionella pneumophila, wywołująca chorobę legionistów, to bakteria szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Występuje w naturalnych zbiornikach wodnych, takich jak rzeki i jeziora, ale także w instalacjach wodnych budynków, np. hoteli, szpitali i domów opieki. Można ją znaleźć również w fontannach, prysznicach, basenach i systemach klimatyzacyjnych.

Zakażenie następuje przez wdychanie zanieczyszczonej aerozolu wodnego. Bakteria nie przenosi się przez picie wody ani kontakt z zarażoną osobą. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności oraz przewlekle chore.

Epidemia legionellozy w Mediolanie

Objawy legionellozy obejmują bóle mięśni, bóle głowy, gorączkę, suchy kaszel i zaburzenia oddychania. W cięższych przypadkach choroba może prowadzić do zapalenia płuc, a nawet do śmierci, szczególnie u osób starszych lub z chorobami współistniejącymi.

Epidemia legionellozy w Mediolanie – klimatyzacja źródłem zakażeń?

Jednym z miejsc, gdzie bakteria Legionella może się rozwijać, są systemy klimatyzacyjne. Zaniedbane i niewłaściwie konserwowane klimatyzatory mogą wytwarzać niebezpieczny aerozol zawierający bakterie. Z tego powodu niezwykle ważne jest regularne czyszczenie i serwisowanie instalacji zwłaszcza w okresie wzmożonego użytku, jak w miesiącach letnich.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń w Mediolanie władze apelują o szczególną ostrożność i dbałość o higienę systemów wodno-kanalizacyjnych oraz klimatyzacyjnych, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby legionistów. Prowadzone badania mają na celu szybkie zidentyfikowanie źródła zakażeń i podjęcie odpowiednich kroków w celu ochrony zdrowia publicznego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *