Bakterie z rodziny Legionella często występują w systemach ciepłej wody użytkowej. Zakażenie Legionella może prowadzić do wystąpienia gorączki Pontiac lub ciężkiej choroby legionistów, która, jeśli nie zostanie wcześnie zdiagnozowana i odpowiednio leczona, może przekształcić się w ostre zapalenie płuc, a nawet zakończyć się śmiercią. Aby zminimalizować ryzyko skażenia systemów wodnych, należy podjąć odpowiednie kroki.
Temperatura wody
Legionella rozwija się w systemach ciepłej wody użytkowej, a idealne warunki do jej namnażania występują w temperaturze od 20 do 50⁰C. Powyżej 60⁰C dochodzi do ograniczenia rozwoju oraz powolnego unieszkodliwiania bakterii. Aby przeciwdziałać namnażaniu, należy utrzymywać temperaturę w zasobnikach i instalacjach na poziomie co najmniej 50⁰C. Obniżanie temperatury sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego szczególnie ważne jest regularne sprawdzanie i regulacja ustawień grzewczych.
Prawidłowo działająca instalacja wodna
Dobrze zaprojektowana instalacja wodna stanowi kluczowy element w walce z Legionellą. Należy unikać tworzenia tzw. „martwych odcinków”, czyli miejsc, w których występuje stagnacja wody, co sprzyja namnażaniu bakterii. Dlatego istotna jest sprawna cyrkulacja wody, zapewniająca jej stały przepływ. Regularna konserwacja instalacji, w tym usuwanie osadów i korozji, znacząco zmniejsza ryzyko gromadzenia się bakterii w miejscach trudno dostępnych. Na powierzchni osadów w rurociągu bardzo szybko tworzy się biofilm, który pozwala na swobodne namnażanie się bakterii.
Czyszczenie zbiornika magazynowego
W obiektach posiadających zasobniki c.w.u. lub pojemnościowe podgrzewacze należy zwrócić uwagę na ich czystość. Na dnie zbiornika magazynowego zbiera się szlam, w którym mogą rozwijać się mikroorganizmy, w tym bakterie Legionella. Jeśli na dnie zasobnika znajduje się króciec lub zawór, warto go odkręcić. Woda z dna zbiornika, wraz z nagromadzonym szlamem, wypłynie, co pozwoli na usunięcie środowiska sprzyjającego namnażaniu bakterii. To jedna z najszybszych i najbardziej skutecznych metod czyszczenia zbiorników magazynowych.
Regularna dezynfekcja wody
Utrzymanie wysokich standardów higienicznych wymaga regularnej dezynfekcji wody, która pozwala skutecznie zabezpieczyć systemy przed skażeniem bakterią Legionella. Na rynku dostępne są różne metody dezynfekcji, w tym dozowanie dwutlenku chloru. Wybór odpowiedniej technologii powinien być dostosowany do specyfiki instalacji, aby zapewnić skuteczność bez ryzyka niepożądanych efektów ubocznych.
Monitorowanie jakości wody
Regularne badania mikrobiologiczne to podstawa monitorowania jakości wody. W dużych systemach wodnych, gdzie mogą tworzyć się miejsca sprzyjające rozwojowi bakterii, istotne jest przeprowadzanie badań co kilka miesięcy. W obiektach, w których przebywają osoby o obniżonej odporności, takich jak placówki medyczne, częstotliwość wykonywania badań jest ściśle określona przepisami. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie problemu i podjęcie odpowiednich działań, zanim bakterie zdążą się rozwinąć na większą skalę.
Podjęcie odpowiednich działań oraz monitorowanie jakości wody pozwala skutecznie zminimalizować ryzyko zakażenia Legionellą w szpitalach, domach pomocy społecznej, szkołach, przedszkolach i innych budynkach użyteczności publicznej.