Kolejne pływalnie zamykają się z powodu bakterii Legionella w wodzie.

,

W związku z obecnością bakterii Legionella w wodzie pod prysznicami pływalnia Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie nieczynna do odwołania. Swoją działalność zawiesza także strefa basenowa obiektu Centrum Sportowego Kosakowo. Decyzje podyktowane są troską o bezpieczeństwo osób korzystających z obiektów.

Druga połowa września mija pod znakiem kolejnych zamkniętych placówek sportowych. W instalacjach wody ciepłej obu obiektów zostało wykryte podniesione stężenie bakterii Legionella. Ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników na pływalniach i w obiektach sportowych obowiązują ścisłe normy wody, których przekroczenie powoduje konieczność zamknięcia placówek i wdrożenia procesu dezynfekcji instalacji. Sprawę należy traktować bardzo poważnie ze względu na dużą szkodliwość bakterii dla zdrowia.

Dlaczego bakterie Legionella są niebezpieczne?

Kontakt z bakterią może prowadzić do ciężkiej choroby układu oddechowego nazywanej Leginellozą. Okres inkubacji bakterii trwa od 2 do 10 dni. Po tym czasie pojawiają się objawy, takie jak bóle mięśni, ból głowy, gorączka i objawy zapalenia płuc. Objawom mogą towarzyszyć także zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i zaburzenia świadomości. Rezerwuarem bakterii są głównie zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne) oraz rozległe instalacje. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach i klimatyzatorach. Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego wodnego aerozolu lub zachłyśnięcie się skażoną wodą.

Bakteria Legionella w obiektach sportowych

Bakteria Legionella w obiektach sportowych

Administracja obu obiektów wdraża już dodatkowe procedury naprawcze zmierzające do wyeliminowania bakterii. Wśród nich znajduje się m.in. demontaż oraz dodatkowe czyszczenie mechaniczne i chemiczne wszystkich wylewek prysznicowych, demontaż oraz dodatkowe czyszczenie mechaniczne i chemiczne wszystkich sitek w bateriach umywalkowych, dodatkowy przegrzew instalacji ciepłej wody użytkowej, interwencyjny przegląd urządzeń odpowiedzialnych za przygotowanie ciepłej wody użytkowej, przechlorowanie instalacji ciepłej wody użytkowej, dodatkowa dezynfekcja pomieszczeń z natryskami. Po przeprowadzonych procedurach naprawczych woda zostanie pobrana do ponownego pobrania. Analiza próbek trwa około dwóch tygodni.

Profilaktyka czystości wody

Sposobem na uniknięcie kosztownych napraw i przestojów w działalności placówek jest odpowiednia profilaktyka wody. Dobrą praktyką oraz skutecznym rozwiązaniem bieżących problemów jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia trwałą dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej. Dzięki temu woda jest stale monitorowana i dezynfekowana, a właściciele placówek zyskują pewność, że nic nie zagraża zdrowiu ich gości. Zapraszamy do kontaktu!

generator dwutlenku chloru

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *