Kontrola obiektów noclegowych przed sezonem pod kątem bezpieczeństwa wody

,

Obecność bakterii Legionella w wodzie budzi niepokój nie tylko na południowym-wschodzie kraju, gdzie tylko w zeszłym roku z powodu zakażenia zmarło 16 osób.
Kontrola obiektów noclegowych prowadzona jest także na Warmii i Mazurach. Obejmuje ona m.in. miejsca, w których w poprzednich sezonach stwierdzono uchybienia oraz obiekty, w których podczas wakacji będą wypoczywać dzieci i młodzież.

Kontrola obiektów noclegowych przed sezonem

Warmińsko-mazurski sanepid rozpoczął kontrolę wybranych obiektów noclegowych. Prewencyjne działania obejmują głównie obiekty przeznaczone do przyjęcia zorganizowanych grup oraz miejsca, gdzie w poprzednich sezonach odnotowano funkcjonowanie tzw. dzikich turnusów, tzn. niezgłoszonych do kuratora oświaty.
Państwowa Inspekcja Sanitarna ogłosiła, że kontrolerzy będą szczególnie uważnie przyglądać się miejscom noclegowym, które w poprzednich latach były przedmiotem działań administracyjnych lub kar mandatowych, oraz tym, które były zgłaszane z uwagami.

Kontrola obiektów noclegowych przed sezonem

Przedmiotem inspekcji będzie stan techniczny i czystość budynków oraz pomiar i ocena jakości wody pod względem bezpieczeństwa bakteriologicznego. Badania będą wykonywane m.in. w kierunku obecności bakterii Legionella, która zaledwie we wrześniu zebrała żniwo na południowym-wschodzie Polski.

Bakteria Legionella w wodzie

Duże obiekty noclegowe charakteryzują się rozbudowaną instalacją wodno-kanalizacyjną. W przypadku placówek, które działają tylko sezonowo, poważnym problemem są przestoje w użytkowaniu wody. Często dochodzi wówczas do powstania w rurach tzw. biofilmu. Jest to biologiczna membrana, która stanowi idealne miejsce do życia i namnażania się patogenów, w tym niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Kontrola obiektów noclegowych. Jak zadbać o bezpieczeństwo wody przed sezonem?

Środowisko biofilmu jest odporne na wiele rodzajów dezynfekcji, przez co stanowi duże wyzwanie pod kątem oczyszczania wody. Jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod dezynfekcji i profilaktyki czystości bakteriologicznej wody jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia natychmiastową dezynfekcję wody pitnej i ciepłej wody użytkowe, automatycznie dozując dwutlenek chloru do instalacji wodnej. Efektem jest czysta i bezpieczna dla zdrowia woda.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *