Bakteria Legionella w akademikach Uniwersytetu Technicznego została wykryta początkiem nowego roku akademickiego. W październiku uniwersyteckie laboratorium wykryło niebezpieczną bakterię w instalacji w wodnej. W rezultacie ponad 1600 mieszkających w akademiku studentów było pozbawionych możliwości korzystania z pryszniców!
–more–>
Bakteria Legionella – poważny problem zarządców nieruchomości
W listopadzie bakteria Legionella pojawiła się również w dwóch dużych szpitalach w Ostrawie, kilka dni później zaś w Pradze. Wskazuje to na dużą wagę i powszechność występowania bakterii w instalacjach wodnych. We wszystkich przypadkach została zastosowana metoda dezynfekcji chemicznej za pomocą generatorów dwutlenku chloru, podłączonych do obiegu ciepłej wody użytkowej w wymiennikowniach klientów.
Bakteria Legionella w akademikach i innych budynkach mieszkalnych
Kolejne przypadki obecności Legionelli zostały stwierdzone w Domach Opieki oraz budynki mieszkalnym w Přerově. W tym samym czasi groźną bakterię wykryto w kilku budynkach Spółdzielni mieszkaniowej Průkopník w Rychnově nad Kněžnou. Spółdzielnia została zmuszona do podjęcia działań przez samych mieszkańców. Pod naciskiem jednego z nich pobrano 12 próbek. Aż 8 z nich wykazało stężenie bakterii przekraczające poziom 100jtk/100 ml wody.
Wojewódzki Szpital w Mostě po pojawieniu się problemów z bakteriami Legionella zareagował natychmiast: pryszniców można używać tylko z zasłoną ust i nosa, a do mycia rąk i zębów dostępna jest woda destylowana. W Szpitalu zostaną zainstalowane urządzenia firmy EuroClean do dezynfekcji obiegów ciepłej wody użytkowej. Firma posiada ponad 14-to letnie doświadczenia w zakresie uzdatniania i dezynfekcji wody, świadczy usługi dezynfekcji jednorazowych, dezynfekcji stałych za pomocą dwutlenku chloru lub innych skutecznych środków bakteriobójczych.