Legionella w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu

,

Podczas rutynowego badania jakości wody w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu wykryto podwyższone stężenie bakterii Legionella. Próbka, w której wykryto ponadnormatywne stężenie Legionelli, pochodziła z instalacji w węźle cieplnym. Placówka rozpoczęła działania w celu eliminacji bakterii, w tym podgrzewanie wody użytkowej.

Legionella w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu – przekroczenie norm

Bakterie wykryto podczas badań przeprowadzonych 1 lipca. Wyniki badań otrzymano 16 lipca i, jak informuje Krzysztof Kiniorski ze spółki Nowy Szpital Wojewódzki zarządzającej szpitalem, o skażeniu natychmiastowo powiadomiony został Powiatowy Inspektor Sanitarny. Szpital zaplanował działania zgodnie z decyzjami Inspektora Sanitarnego. Podstawową zastosowaną procedurą zaradczą jest przegrzew wody i płukanie instalacji, co ma miejsce w nocy, aby zminimalizować ryzyko poparzeń pacjentów i personelu.

Ponowne problemy ze skażeniem instalacji wodnej

Wykrycie ponadnormatywnego stężenia bakterii Legionella w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu nie jest pierwszym przypadkiem. W zeszłym roku szpital również borykał się z problemem skażenia instalacji wodnej. Jak przyznaje Krzysztof Kiniorski, „W roku 2023 mieliśmy o wiele większe niż aktualnie problemy ze skażeniem Legionellą w instalacji wodnej. To charakterystyczne zjawisko dla okresu letniego, wówczas opanowane zostało m.in. przez szereg działań przeprowadzonych w uzgodnieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, a także poprzez zmianę sposobu uzdatniania wody.” Zaznacza również, że woda jest regularnie badana.

Legionella nie ma wpływu na funkcjonowanie szpitala

Jak informuje zarządca szpitala, wykrycie bakterii nie ma wpływu na funkcjonowanie szpitala, plan operacji oraz inne działania. W szpitalu zostały rozwieszone komunikaty o braku przydatności wody pod prysznicami oraz przegrzewaniu wody, jednak po ustaleniu, że przekroczenia dotyczyły wyłącznie węzła cieplnego, komunikaty zostały zdjęte. Jak tłumaczy Kiniorski, „W tym miejscu nie ma pryszniców, więc komunikaty usunięto”.

Legionella w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu

Kto jest najbardziej narażony?

Zachorowania wywołane przez Legionellę odnotowuje się na całym świecie, także w Polsce. Objawy legionellozy mogą obejmować od lekkich chorób układu oddechowego po groźne zapalenie płuc. Szczególnie narażone na zakażenie są osoby powyżej 60. roku życia, osoby nadużywające alkoholu, palacze oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym, w tym pacjenci onkologiczni, przewlekle chorzy, po przeszczepach oraz cierpiące na przewlekłą niewydolność oddechową, cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe i ciężką niewydolność nerek.

Metody zwalczania bakterii

Najskuteczniejszą metodą eliminacji Legionelli jest dezynfekcja chemiczna wody. Najskuteczniejszym środkiem do dezynfekcji jest dwutlenek chloru. Jest to w pełni bezpieczna metoda. Zastosowanie przegrzewu wody to zarówno niebezpieczne działanie, ze względu na możliwe poparzenia, jak i kosztowne. Ponadto jest to rozwiązanie chwilowe, nie mające trwałych skutków. Trwałe usunięcie bakterii wymaga stałej dezynfekcji instalacji wodnej.

Legionella w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu: podsumowanie

Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu podejmuje wszelkie możliwe kroki, aby zwalczyć skażenie Legionellą, dbając o bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Regularne badania wody i planowana modernizacja instalacji mają na celu trwałe rozwiązanie problemu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *