Sanepid zamknął pływalnię na Osowej Górze w Bydgoszczy. W wodzie basenu została wykryta niebezpieczna dla zdrowia bakteria Legionella. Regularne kontrole służb sanitarnych mają szczególne znaczenie w dobie zachorowań na covid-19. Równie istotna jest odpowiednia profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w wodzie.
Zagrożenie sanitarno-higieniczne zostało spowodowane przekroczeniem norm mikrobiologicznych w systemie cyrkulacyjnym wody używanej do napełnienia basenu. Normy te określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie ściśle określa wymagania higieniczne dla wody pitnej oraz ciepłej oraz graniczne wartości występujących w nich bakterii. Znajduje się w nim również zalecana częstotliwość i zakres kontroli wody.
Legionella w wodzie pływalni – najczęstszy problem wody w basenie
– To najczęściej pojawiająca się bakteria na pływalniach. Normy mikrobiologiczne nie zostały znacznie przekroczone, ale musimy wykonać ponowne badania, a obiekt został tymczasowo zamknięty. Ta przerwa jest niezbędna dla wykonania czynności, które mają doprowadzić wodę w pływalni do właściwych parametrów, a także ze względu na czas oczekiwania na wyniki powtórnego badania wody – przekazuje Adam Soroko, dyrektor Bydgoskiego Centrum Sportu, które administruje bydgoskimi pływalniami.
Zakażenie bakterią Legionella następuje na skutek wdychania wodno-powietrznego aerozolu. W ten sposób bakteria dostaje się do dróg oddechowych i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak zapalenie płuc oraz duszności. Z tego powodu objawy mogą być mylone z zachorowaniem na covid-19. Co ciekawe, na tym nie kończą się podobieństwa. Również w przypadku Legionelli, najbardziej podatne na zachorowania są osoby po 50. roku, osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia lub z występującymi chorobami współistniejącymi.
Jak zadbać o bezpieczeństwo wody?
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo oraz jakość wody w obiektach. Przede wszystkim powinna być to odpowiednia profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w systemie instalacji wodnej. Jedną z najbezpieczniejszych metod profilaktyki, a zarazem skutecznym rozwiązaniem bieżących problemów z bakteriami w wodzie, jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie pozwala na skuteczną dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej.
O skuteczności tego rozwiązania świadczy rosnąca ilość placówek, w tym pływalni, które po rozwiązaniu palących problemów z ponad normatywną obecnością bakterii w wodzie, nadal korzystają z generatora w ramach profilaktyki oraz w celu zapewniania bezpieczeństwa gościom basenu. Warto pamiętać, że zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, zapewnienie czystej i zdatnej do użytku wody w obiekcie jest obowiązkiem jego zarządcy lub właściciela. Brak podjęcia odpowiednich środków może skutkować karą grzywny lub nawet więzienia.