Bakteria Legionella zabija kolejne osoby. W niedzielę w Wileńskim szpitalu na Antokole zmarła kolejna kobieta, zarażona bakterią Legionella. Wcześniej, wbrew zaleceniom Państwowego Centrum Zdrowia Publicznego, dostawy gorącej wody do bloków mieszkalnych nie zostały wstrzymane. To już trzeci przypadek zgonu w ostatnim czasie z powodu bakterii !
Zagrożenie dla mieszkańców – Legionella zabija
W zeszłym tygodniu z powodu wykrycia bakterii w kilku blokach mieszkalnych w Wilnie ogłoszono stan sytuacji ekstremalnej. Bakterie znaleziono w próbkach wody pobranych w kilku blokach mieszkalnych w stolicy Litwy. Specjalistyczna firma próbowała zlikwidować bakterie podczas weekendu metodą przegrzewu (dezynfekcji termicznej), ponieważ budynki nie posiadają żadnego stałego systemu dezynfekcji ciepłej wody.
Legionella pneumophila, wraz z innymi bakteriami, najczęściej występuje i namnaża się w biofilmach instalacji wody ciepłej, zasobnikach oraz klimatyzatorach, gdzie główną rolę odgrywa niewystarczający obieg wody. Zakażenie występuje prawie wyłącznie poprzez wdychanie zainfekowanego aerozolu do płuc. Legionella atakuje drogi oddechowe i powoduje ostre zapalenie płuc. W skrajnych przypadkach powoduje śmierć.
Jak skutecznie walczyć z Legionellą?
Idealnym i skutecznym narzędziem do zwalczania Legionelli w dużych i rozległych systemach są generatory dwutlenku chloru z dozowaniem dezynfekanta sterowanym przepływem.
Urządzenie w zautomatyzowany sposób dba o stałą dezynfekcję instalacji ciepłej wody użytkowej, dawkując odpowiednią ilość gazu i tym samym eliminując ryzyko ponownego namnożenia groźnych bakterii.
Czy jest aktualnie prowadzona sprawa zachorowań na legionelle w Wilnie? Może ktoś słyszał o zagrożonych ulicach?
Dzień dobry,
w chwili obecnej sytuacja jest podobno opanowana. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, iż po przeprowadzonej dezyfekcji termicznej badania pobranych próbek nie wykazały obecności Legionelli. Warto natomiast podkreślić, że taka dezynfekcja jest działaniem jednorazowym. Jeżeli w instalacjach panują warunki korzystne dla życia i rozwoju bakterii (stare, rozległe odcinki, osady, duże zasobniki, itp.) wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego skolonizowania instalacji.