Nawracający problem legionelli w szpitalu w Kościerzynie

,

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie ponownie zmaga się z zakażeniem legionellą. Problem legionelli jest poważny. Bakterię wykryto w 75% pobranych próbkach wody. W celu ochrony zdrowia pacjentów wyłączono z użytku instalację ciepłej wody na Oddziale Onkologii Klinicznej. Zakazano także korzystania z pryszniców na terenie szpitala.


Problem legionelli

Powracający problem Legionelli

Do 14 czerwca bieżącego roku To nie pierwszy przypadek legionelli w kościerskim szpitalu. Rok temu z powodu bakterii wyłączono z użytku wszystkie prysznice oraz instalację ciepłej wody na oddziale dziecięcym. Sytuacja zaowocowała wówczas dodatkowo czasowym zawieszeniem przyjęć najmłodszych pacjentów, których odsyłano do innych szpitali. Placówka zmaga się z bakterią nie po raz pierwszy. Problemy z legionellą pojawiły się w kościerskiej placówce również w 2007 i 2017 roku.

Jak rozwiązać problem Legionelli?

Rozwiązaniem regularnie powracającego problemu może być zainstalowanie generatora dwutlenku chloru. Urządzenie automatycznie zadba o stałą dezynfekcję instalacji ciepłej wody użytkowej, w określonych odstępach czasu dawkując odpowiednią ilość gazu i tym samym eliminując ryzyko ponownego namnożenia groźnych bakterii. Zabezpieczenie sieci przed drobnoustrojami jest w szpitalu szczególnie ważne – bakteria Legionella pneumophila atakuje przede wszystkim osoby starsze oraz o obniżonej odporności, np. przechodzące chemioterapię. Zarażenie legionellą może wywołać potencjalnie śmiertelną chorobę legionistów, czyli zapalenie płuc o ciężkim przebiegu.

Źródła:

http://trojmiasto.eska.pl/newsy/pomorskie-grozna-bakteria-w-szpitalu-legionella-w-wodzie-uzytkowej/725339
https://dziennikbaltycki.pl/grozna-bakteria-w-szpitalu-specjalistycznym-w-koscierzynie-pacjenci-nie-moga-korzystac-z-prysznicow/ar/13244211
https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/78092-grozna-bakteria-w-koscierskim-szpitalu-przez-przynajmniej-dwa-tygodnie-nie-zostanie-przyjete-zadne-dziecko/78092-grozna-bakteria-w-koscierskim-szpitalu-przez-przynajmniej-dwa-tygodnie-nie-zostanie-przyjete-zadne-dziecko

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *