Nawracający problem legionelli w szpitalu w Kościerzynie

,

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie ponownie zmaga się z zakażeniem legionellą. Bakterię wykryto w 75% pobranych próbek wody. W celu ochrony pacjentów wyłączono z użytku instalację ciepłej wody użytkowej na Oddziale Onkologii Klinicznej, zakazano także korzystania z pryszniców na terenie całego szpitala.

Problem legionelli

Powracający problem Legionelli

Do 14 czerwca br. szpital zobowiązany jest do przeprowadzenia przeglądu instalacji, dezynfekcji wody oraz ponownej kontroli jej jakości. Po ponownym włączeniu sieci wodnej do eksploatacji badania kontrolne stanu wody będą wykonywane co trzy miesiące.

To nie pierwszy przypadek legionelli w kościerskim szpitalu. Rok temu z powodu bakterii wyłączono z użytku wszystkie prysznice oraz instalację ciepłej wody na oddziale dziecięcym. Sytuacja zaowocowała wówczas dodatkowo czasowym zawieszeniem przyjęć najmłodszych pacjentów, których odsyłano do innych szpitali. Problemy z legionellą pojawiły się w kościerskiej placówce również w 2007 i 2017 roku.

Rozwiązaniem regularnie powracającego problemu może być zainstalowanie generatora dwutlenku chloru. Urządzenie automatycznie zadba o stałą dezynfekcję instalacji ciepłej wody użytkowej, w określonych odstępach czasu dawkując odpowiednią ilość gazu i tym samym eliminując ryzyko ponownego namnożenia groźnych bakterii. Zabezpieczenie sieci przed drobnoustrojami jest w szpitalu szczególnie ważne – bakteria Legionella pneumophila atakuje przede wszystkim osoby starsze oraz o obniżonej odporności, np. przechodzące chemioterapię. Zarażenie legionellą może wywołać potencjalnie śmiertelną chorobę legionistów, czyli zapalenie płuc o ciężkim przebiegu.

Źródła:
http://kartuzy.info/wiadomosc,39131,Legionella-w-koscierskim-szpitalu-pacjenci-maja-zakaz-korzystania-z-prysznicow.html
http://trojmiasto.eska.pl/newsy/pomorskie-grozna-bakteria-w-szpitalu-legionella-w-wodzie-uzytkowej/725339
https://dziennikbaltycki.pl/grozna-bakteria-w-szpitalu-specjalistycznym-w-koscierzynie-pacjenci-nie-moga-korzystac-z-prysznicow/ar/13244211
https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/78092-grozna-bakteria-w-koscierskim-szpitalu-przez-przynajmniej-dwa-tygodnie-nie-zostanie-przyjete-zadne-dziecko/78092-grozna-bakteria-w-koscierskim-szpitalu-przez-przynajmniej-dwa-tygodnie-nie-zostanie-przyjete-zadne-dziecko

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *