Bakteria Legionella w obiektach turystycznych to kolejny problem, z którym muszą się zmierzyć właściciele placówek po lockdownie. Pobyt w hotelach i pensjonatach, które przez dłuższy czas były w tym roku zamknięte, może skończyć się dla nas chorobą przypominająca objawami koronawirusa.
To Legionella, czyli „choroba legionistów”, wywołana obecnością niebezpiecznej bakterii w wodzie obiektu. Podobne objawy do COVID-19 mogą sprawić, że urlop zakończymy na obowiązkowej kwarantannie.
Chcąc uchronić się przed niepożądanym kontaktem z bakterią, warto poprosić zarządców obiektów o aktualne badania wody pensjonatu czy hotelu, w którym planujemy spędzić swój urlop. Ten sam problem dotyczyć może zresztą innych podmiotów branży turystycznej. Również restauracje, SPA oraz aquaparki powinny sprawdzić czy w ich instalacjach wodnych szkodliwe bakterie. Kilka miesięcy postoju z powodu pandemii, a co za tym idzie brak odpowiedniego przepływu wody, stwarzają realne prawdopodobieństwo obecności bakterii w instalacji. Planując swój urlop powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na aktualne wyniki badania wody w obiektach turystycznych.
W jaki sposób dochodzi do zakażenia bakterią Legionella?
Bakterie z rodzaju Legionella występują naturalnie w wodach słodkich jak np. rzeki oraz w sztucznych środowiskach wodnych jak m.in. instalacje wody ciepłej czy ośrodki spa. Drogą zakażenia bakterii jest droga inhalacyjna, czyli wdychanie skażonego aerozolu wraz z parą wodną. Przez wypicie takiej wody, nie możemy się zarazić. Zarazić, się możemy przez wchłonięcie rozdrobnionego aerozolu do płuc. Najbardziej narażeni jesteśmy podczas brania kąpieli – mówi Katarzyna Lepsza z Wydziału Badania Wody Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Temperatura bytowania bakterii to 25-45 °C. – Jesteśmy najbardziej narażeni podczas brania ciepłego prysznica – dodaje.
Choroba Legionelli powoduje gorączkę, ostry kaszel i zapalenie płuc, czyli objawy, które łatwo można przypisać koronawirusowi. Ze względu na podobieństwo objawów, zakażenie Legionellą podczas urlopu, może się dla nas skończyć nie tylko problemami zdrowotnymi, ale również przymusową kwarantanną!
Bakteria Legionella w obiektach turystycznych – profilaktyka i badania
Dlatego niezwykle istotne jest, aby właściciele obiektów turystycznych stosowali odpowiednią profilaktykę. Jest to regularne korzystanie z instalacji wodnej w celu zapewnienia odpowiedniego przepływu wody w rurach oraz przede wszystkim regularne badania wody na obecność bakterii. Przed rezerwacją pobytu warto więc poprosić o aktualne wyniki badania wody w danym obiekcie. Szczególnie jeśli dany obiekt zawiesił działalność na dłuższy czas z powodu pandemii. Dotyczy zdecydowanej większości hoteli i pensjonatów w Polsce i na świecie.