Profilaktyka zwalczania Legionelli. O czym warto pamiętać?

,

Pojawienie się bakterii Legionelli w wodzie to zagrożenie dla osób korzystających z instalacji wodnej oraz problem dla zarządców i właścicieli budynków. Jakie środki i zabiegi stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa instalacji wodnej oraz odpowiednich norm jakości wody? Podstawowa profilaktyka zwalczania Legionelli.

Zagrożenie Legionellą — na czym polega i gdzie można zakazić się bakterią?

Problem z podwyższonym stężeniem bakterii Legionalla w wodzie, dotyczy zwłaszcza starych i rozległych systemów instalacji wodnych. Optymalne warunki do rozwoju bakterii stwarza temperatura wody w okolicach 40°C, dlatego bakteria namnaża się zwykle w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Obecne w wodzie bakterie mogą dostać się do organizmu przez drogi oddechowe wraz ze wdychanym aerozolem wodnym, powodując zakażenie Legionellozą. Objawy zakażenia są podobne do zapalenia płuc, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. W związku z tym zwalczanie Legionelli jest jednym z największych wyzwań dla właścicieli sieci c.w.u.

Profilaktyka zwalczania Legionelli

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo oraz jakość wody w obiektach. Przede wszystkim powinna być to odpowiednia profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w systemie instalacji wodnej. Z pewnością jedną z najbezpieczniejszych metod profilaktyki, a zarazem skutecznym rozwiązaniem bieżących problemów z bakteriami w wodzie, jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie pozwala na skuteczną dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej, dzięki czemu woda jest idealnie czysta, a działanie urządzenia bezobslugowe.

Profilaktyka zwalczania Legionelli to także, takie działania, jak:

  • Odpowiednia izolacja rur zimnej wody w celu zapobiegania jej podgrzania instalacją lub technologiami podgrzewu wody ciepłej
  • Funkcjonalna izolacja rur instalacji c.w.u. przeciw obniżaniu temperatury wody ciepłej poniżej zalecanej (55°C)
  • Zabezpieczenie wystarczającej i bezproblemowej cyrkulacji wody
  • Regularne czyszczenie oraz wypłukanie szlamu i osadów z pionów i zasobników c.w.u.
  • Regularne czyszczenie filtrów sitkowych przed wodomierzami

Kto ponosi odpowiedzialność za jakość wody?

Graniczne wartości bakterii występujących w wodzie ujęte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie określa wymagania higieniczne dla wody pitnej i ciepłej wody oraz częstotliwość i zakres kontroli wody. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, zapewnienie czystej i zdatnej do użytku wody w obiekcie jest obowiązkiem jego zarządcy lub właściciela. Brak podjęcia odpowiednich środków może skutkować karą grzywny lub nawet więzienia. Reasumując, odpowiednia profilaktyka wody pozwoli nie tylko zadbać o jej bezpieczeństwo, ale także uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji natury zdrowotnej i prawnej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *