Syndrom Chorego Budynku to stosunkowo nowy termin, który oznacza dom stwarzający problemy dla zdrowia jego mieszkańców. Za potencjalne problemy może odpowiadać materiał wykonania, zły stan instalacji lub zagrożenie bakteryjne wody. Szczególnie niebezpieczna jest bakteria Legionella.
Co to jest Syndrom Chorego Budynku?
Choroby związane z budynkiem to dolegliwości zdrowotne wynikające z przebywania na co dzień w nadmiernie zanieczyszczonym środowisku wewnętrznym domu. Wśród najczęstszych schorzeń wymienia się astmę, zatrucie tlenkiem węgla (czadem) oraz niebezpieczną chorobę Legionistów. Wszystko to może prowadzić do powstania Syndromu Chorego Budynku, czyli przewlekłej dolegliwości objawiającej się m.in.:
- bólem głowy
- zmęczeniem
- dusznościami
- poczuciem przygnębienia
- objawami skórnymi (przesuszenie, złuszczanie)
Z przeprowadzonych badań wynika, że omawiane objawy znacznie częściej występują w pomieszczeniach biurowych, niż w budynkach mieszkalnych. Klasyfikacji budynku jako chorego dokonuje się w oparciu o zarejestrowane dolegliwości charakterystyczne dla Syndromu Chorego Budynku.
Syndrom Chorego Budynku — jak zapobiegać?
Chorobom wynikającym ze złego stanu budynku należy przede wszystkim zapobiegać, stosując profilaktykę przeciw wytworzeniu niekorzystnego dla zdrowia środowiska we wnętrzu budynku. Należy więc sukcesywnie wymieniać szkodliwe materiały, czyścić wentylację i klimatyzację oraz zrezygnować z materiałów, które akumulują pył i kurz.
Niezwykle istotna jest także profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w systemie instalacji wodnej. Jedną z najbezpieczniejszych metod profilaktyki, a zarazem skutecznym rozwiązaniem bieżących problemów z bakteriami w wodzie, jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie pozwala na skuteczną dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej, dzięki czemu woda jest idealnie czysta, a działanie urządzenia bezobslugowe.
Zapewnienie odpowiednich warunków dla zdrowia w budynku jest odpowiedzialnością zarządcy lub właściciela nieruchomości. Nieprzestrzeganie norm oraz doprowadzenie do powstania niebezpiecznego dla zdrowia środowiska, może skutkować karą grzywny lub pozbawienia wolności.