Wszystko co powinniście wiedzieć o bakterii Legionella i chorobach, które powoduje.

,

Bakteria Legionella jest niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Bakterie występują w wodach słodkich oraz w sztucznych środowiskach wodnych. Instalacje wody ciepłej (prysznic) czy ośrodki spa lub baseny – to miejsca gdzie szczególnie łatwo można zarazić się bakterią. Do zakażenia dochodzi drogą inhalacyjną, czyli poprzez wdychanie skażonego aerozolu wraz z parą wodną. Zakażenie bakterią Legionella wywołuję chorobę legionellozę. Choroba może przybrać dwie odmiany: szczególnie niebezpieczną chorobę legionistów oraz nieco lżejszą w przebiegu gorączkę Pontiac.

Choroba legionistów – co to jest?

Choroba legionistów to rodzaj ciężkiego zapalenia płuc wywołany przez bakterię Legionella Pneumophila, oraz inne bakterie z tej rodziny. Pierwsze grupowe zachorowanie odnotowano w 1976 r w Pensylwanii podczas zjazdu weteranów jednego z legionów amerykańskich II wojny światowe (stąd nazwa Choroba legionistów). Zachorowało wówczas 186 osób, które mieszkały w jednym z hoteli w Filadelfii. Na ostre zapalenie płuc zmarły 34 osoby, w tym 5 z obsługi hotelu.

Jakie są objawy choroby legionistów?

Przy chorobie legionistów objawy Legionelli występują nagle i zaczynają się od złego samopoczucia, bólu mięśni, gorączki 39-40°C. Częstymi objawami są także biegunka, silne bóle głowy, kaszel, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, dreszcze a także zaburzenia świadomości. Pierwsze objawy można zaobserwować po 2-10 dniach od zakażenia. Najczęstszą konsekwencją zakażenia Legionellą jest postać płucna choroby.

Jak leczyć chorobę legionistów?

W leczeniu legionellozy stosuje się antybiotyki makrolidowe: erytromycynę lub klarytromycynę, a także roksytromycynę. Czas leczenia wynosi ok 2 tygodni. Szacuje się, że u 10-40% zdrowych osób występują antyciała odpornościowe. Terapia będzie skuteczna, jeśli zostanie rozpoczęta we wczesnym stadium choroby. Podczas leczenia zwraca się też uwagę na uzupełnienie płynów i elektrolitów, które pacjent traci na skutek biegunki czy wymiotów.

Jakie są objawy gorączki Pontiac?

Jej objawy przypominają zwykłą grypę: ból głowy, gorączka, bóle mięśni, dreszcze, uczucie rozbicia. Rzadziej występują wymioty, biegunka, mdłości. Najczęściej objawy ustępują samoistnie po 2-5 dniach. Gorączka Pontiac występuje w postaci epidemii, pojedyncze przypadki zachorowań występują sporadycznie. Dotąd nie odnotowano zgonów osób cierpiących na tę postać legionellozy.

Jak można zarazić się legionellozą?

Choroba legionistów wywołana jest przez wdychanie aerozolu wodnego. Rzadko zdarza się zakażenie przez zachłyśnięcie wodą z bakteriami. Szczególnie niebezpieczne są bakterie z gatunku Legionella pneumophila . Aż 80-90% wszystkich zachorowań wywołanych jest przez tę bakterię. Nie można zarazić się legionellozą od innych osób.

Gdzie występuje bakteria Legionella?

Bakterie licznie występują w naszym najbliższym otoczeniu – znajdziemy je w wodach śródlądowych i morskich, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody a także w glebie. Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura w zakresie 25-45 °C (optymalna temperatura do ich rozwoju wynosi 38 °C), niskie stężenie dezynfektantów, zastoiny wody i czynniki biotyczne takie jak obecność innych mikroorganizmów oraz biofilmu.

Bakteria Legionella – jak się jej pozbyć?

Po wykryciu bakterii w wodzie należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do eliminacji groźnych bakterii. Jedna ze skutecznych metod dezynfekcji wody jest podłączenie do instalacji generatora dwutlenku chloru. Urządzenie automatycznie dba o stałą dezynfekcję instalacji ciepłej wody użytkowej, dawkując odpowiednią dawkę roztworu proporcjonalnie do przeplywu.

Bakteria Legionella

Tym samym generator eliminuje ryzyko ponownego namnożenia się bakterii oraz gwarantuje utrzymanie parametrów wody na odpowiednim poziomie. Kolejną zaletą jest to, że rozprowadzony w wodzie dwutlenek chloru gwarantuje stałą dezynfekcję całej instalacji wodnej oraz odpowiednią profilaktykę na przyszłość.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *