Tajemnicze zapalenie płuc w Argentynie. Powodem bakteria Legionella.

,

W ostatnich dniach kilku mieszkańców Argentyny zmarło z powodu nieznanej dotąd formy zapalenia płuc. Równocześnie objawy zaczęły występować u kilkunastu innych, a problemy z postawieniem diagnozy wzbudziły obawy przed kolejną epidemią. Jak wykazały badania, powodem zachorowań było zakażenie legionellozą.

Wszystkie przypadki zachorowań i zgonów były powiązane z kliniką LUz Medica w prowincji Tucuman w północno-zachodniej Argentynie. Według słów Minister zdrowia Carli Vizzotti próbki pobrane od pacjentów i pielęgniarek dały pozytywny wynik na obecność legionellozy.

Ministerstwo Zdrowia Argentyny poinformowało Panamerykańską Organizację Zdrowia (PAHO), że potwierdzono występowanie legionelli jako przyczyny skupiska przypadków zapalenia płuc związanych z kliniką w prowincji Tucumán w Argentynie” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie PAHO.

Chorobę potwierdzają także zaobserwowane objawy. Chorzy zmagają się z ciężką niewydolnością układu oddechowego, obustronnym zapaleniem płuc i komplikacjami w obrazach rentgenowskich. Inne objawy, które towarzyszą zachorowaniu to wymioty, wysoka gorączka i biegunka. Wszyscy chorzy zostali wcześniej zbadani pod kątem 30 różnych infekcji wirusowych, w tym najbardziej powszechnych COVID-19 i grypy. Testy były negatywne. Dopiero w kolejnym etapie chorzy zostali zdiagnozowani w kierunku zakażenia bakterią Legionella.

zapalenie płuc w Argentynie

Zapalenie płuc w Argentynie. Czym jest choroba legionistów?

Legionelloza, nazywana inaczej chorobą legionistów, jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella. Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne) oraz wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują także w sieciach wodociągowych oraz urządzeniach kąpielowych jak prysznic, wanna czy myjnia. Skupiska bakterii występują także w klimatyzacji. To właśnie w ten sposób doszło do pierwszego udokumentowanego przypadku zakażenia.

Jak dochodzi do zakażenia bakterią Legionella?

Najczęstszą przyczyną zakażenia niebezpieczną bakterią jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dojść także m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przypadku przenoszenia zachorowania z człowieka na człowieka. W większości przypadków choroba jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków, jednak wśród osób starszych i osób z obniżoną odpornością zakażenie bakterii może prowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu w przypadku szpitali i placówek medycznych szczególnie istotna jest profilaktyka czystości wody i instalacji sanitarnej.

Jak uniknąć zachorowań?

Rozwiązaniem jest zastosowanie generatora dwutlenku chloru. Dezynfekcja uważana jest za najszybszą i najskuteczniejszą metodę do walki z bakteriami i wirusami w instalacjach wodnych. Dwutlenek chloru skutecznie i trwale likwiduje będący skupiskiem bakterii biofilm oraz wykazuje wysoką skuteczność przeciwko zarodnikom, wirusom i glonom.

generator dwutlenku chloru

Urządzenie zostało wyposażone w jednostkę sterującą z dotykowym ekranem, który wskazuje parametry pracy, stan urządzenia oraz wysyła zgłoszenia serwisowe. Generator zapewnia bezpieczną dezynfekcję wody, z powodzeniem usuwając z niej bakterie i wirusy. Dzięki temu woda jest w pełni bezpieczna, a pacjenci nie narażeni na kontakt z Legionellą.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *