Artykuły

Legionella atakuje

,

  Legionella na świecie

Groźna bakteria Legionella wywołująca tzw.Chorobę Legionistów w ostatnim czasie znów atakuje w różnych miejscach na świecie.

Legionella pneumophilla

Legionella pneumophilla

  • W Stanach Zjednoczonych w 2016 roku w Bronxie zmarło dwunastu jego mieszkanców. Przed 14-ma dniami bakteria spowodowała zachorowanie dwóch mieszkańcow osiedla mieszkaniowego Latimer Gardens we Flushing w dzielnicy Queens.
  • W Kennewick w Stanie Washington czterech członków klubu fitness Gold’s Gym zachorowało po skorzystaniu z „Hot Tubes“ (jacuzzi). Woda w wannach była dzięki optymalnej temperaturze i braku dezynfekcji zakażona bakterią, a dysze systemu hydromasażu „wyprodukowały“ aerozol wodny, dzięki któremu ta niebezpieczna bakteria została wchłonięta przez użytkowników.
  • Kolejne przypadki pojawiły się w mieście Whitehall w Ohio, gdzie zachorowaniu uległo dwoje klientów Nursing Home Residents.
  • Bakteria pojawiła się również w Royal Children’s Hospital w Melbourne (Australia), gdzie rodzice kilkudziesięciu małych pacjentów zostali ostrzeżeni, że badania wody w Szpitalu wykazały jej obecność.

Bakteria Legionella atakuje drogi oddechowe, powodując m.in. ciężkie zapalenie płuc. W większości przypadków do zachorowania dochodzi poprzez kontakt ze skażoną ciepłą wodą, a obecność bakterii spowodowana jest źle skonstruowanymi i eksploatowanymi obiegami wodnymi oraz niewystarczającą dezynfekcją.

Legionella i dwutlenek chloru

Problem się, niestety, pojawia nawet w miejscach, gdzie prowadzone były działania jednorazowe (przegrzew instalacji, chlorowanie). W takim razie idealnym rozwiązaniem jest dezynfekcja ciągla za pomocą skutecznego dezynfekanta. W przypadku wody przeznaczonej do spożycia co raz bardziej popularnym środkiem dezynfekującym jest dwutlenek chloru, który dla swoich zalet zastępuje wcześniej stosowany chlor.

Generator dwutlenku chloru EuroClean OXCL

Przykład montażu generatora dwutlenku chloru

Dwutlenek chloru niszczy biofilm i jest bardzo skuteczny przeciw róznym typom bakterii oraz mikroorganizmów nawet w niskich stężeniach. Najczęściej produkowany jest z dwóch odczynników chemicznych w specjalnych urządzeniach – generatorach dwutlenku chloru.

Dezynfekant tak jest produkowany w miejscu zużycia, dozowany do wody zawsze propozcjonalnie do przepływu w określonej dawce, co zabezpiecza jego maksymalną skuteczność.

 

 

 

Legionella znów zabija – kolejna śmierć na Litwie

,

W niedzielę w Wileńskim szpitalu na Antokole zmarła kolejna kobieta, zarażona bakterią Legionella.  Wcześniej, wbrew zaleceniom Państwowego Centrum Zdrowia Publicznego, dostawy gorącej wody do bloków mieszkalnych nie zostały wstrzymane. To już trzeci przypadek zgonu w ostanim czasie z powodu tej groźnej bakterii !

Bakterie Legionella w Parlamencie Malty

,

Ślady bakterii Legionella w Parlamencie, zostały znalezione tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Pałacu Prezydenckim w Valletta, który będzie gospodarzem 14 spotkań ministerialnych w trakcie prezydentury Malty w UE.

legionella liberec harcov

Bakteria Legionella w akademikach Uniwersytetu

,

W październiku przez laboratorium Uniwersytetu technicznego w Libercu została wykryta Legionella w akademikach. Efektem zakażenia wody był zakaz korzystania z pryszniców dla 1600 studentów

bacteria legionella

Legionella Pneumophila w ciepłej wodzie użytkowej

,

Legionella pneumophila (Legionella) rozwijają się w środowisku wodnym, optymalna temperatura życia i rozwoju jest około 25 – 50oC. Rozwojowi bakterii sprzyjają zastoje ciepłej wody w instalacjach, ślepych odcinkach lub

kapky

Wpływ zużycia ciepłej wody użytkowej na jakość c.w.u.

,

Normy zużycia ciepłej wody użytkowej na jedną osobę i dzień w obiekcie mieszkalnym ujęte są w Rozporządzeniu ministra infrastruktury z 14/01/2002 w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz.U. 8/02 poz. 70).