Bakteria Legionella w instalacjach budynku. Jak jej zapobiec?

,

Bakteria Legionella w instalacjach budynku to często nieuświadomiony problem, jednak specyfika pracy systemów klimatyzacji, ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie stwarza sprzyjające warunki do jej powstawania. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby zapobiec rozwojowi bakterii oraz zapewnić bezpieczeństwo dla swoich pracowników i klientów.

Bakteria Legionella zawdzięcza swoją nazwę tzw. chorobie Legionistów. Pierwsze grupowe zachorowanie odnotowano w 1976 r w Pensylwanii podczas zjazdu weteranów II wojny światowej jednego z legionów amerykańskich. Zachorowało wówczas 186 osób, a 34 zmarły. Według aktualnych danych WHO współcześnie liczba ofiar śmiertelnych sięga nawet 100 tys. osób rocznie. Do zakażenia niebezpieczną bakterią dochodzi najczęściej na wskutek wdychania bakterii wraz z wodnym aerozolem rozpylonym w powietrzu, na przykład podczas prysznica lub kąpieli. Zagrożeniem może być także klimatyzacja.

Bakteria Legionella w instalacjach budynku

Co sprzyja rozwojowi bakterii w instalacjach budynku?

Flora bakteryjna Legionelli namnaża się najszybciej w środowisku wilgotnym w temperaturze około 38-42°C. Rozwojowi bakterii sprzyja zwłaszcza stagnacja wody oraz obecność kamienia kotłowego i rdzy. Z tego powodu Legionella stała się poważnym problemem podczas pandemii, gdy wiele obiektów było czasowo wyłączonych z użytku lub eksploatowanych w minimalnym stopniu. Dopuszczalną zawartość mikroorganizmów w wodzie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 listopada 2015 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jeśli ilość przekracza 100 jednostek tworzących kolonie w 100 ml wody, trzeba szybko interweniować.

Generator Dwutlenku Chloru

Jak zapobiec obecności i rozwojowi bakterii Legionella?

Najlepiej zapobiegać niż leczyć. Najskuteczniejszą metodą walki z bakterią Legionella jest więc odpowiednia i stała profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w systemie instalacji wodnej. Najbezpieczniejszą metodą, a zarazem skutecznym i natychmiastowy, rozwiązaniem bieżących problemów jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie pozwala na skuteczną i trwałą dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej. Urządzenie można stosować zarówno w systemach instalacji wykonanych ze stali oraz nowoczesnych tworzyw sztucznych. Efektem jest woda o odpowiednich parametrach mikrobiologicznych oraz bezpieczeństwo osób korzystających z budynku.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *