Legionella w instalacjach basenu. Bydgoska pływalnia zamknięta.

,

Pływalnia w Bydgoszczy została zamknięta decyzją sanepidu. Powodem jest wykryta bakteria Legionella w instalacjach basenu oraz zagrożenie higieniczno-sanitarne, jakie powoduje dla gości pływalni.

Bydgoska pływalnia „Perła” została zamknięta na najbliższe kilka tygodni. W instalacjach basenu wykryto przekroczoną liczbę bakterii rodzaju Legionella, które są wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia organizmu. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie basenu „Perła” -W związku z przekroczeniem dozwolonej liczby bakterii pod prysznicami w szatniach, pływalnia będzie nieczynna do 15.11.2021 r. – Celem takiej decyzji jest zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających z pływalni.

Przedstawiciel Bydgoskiego Centrum Sportu Michał Jarocha podkreśla, że takie sytuacje zdarzają się na terenie całego kraju i dotyczą nie tylko pływalni — Generalnie bakteria legionelli jest to jedna z tych, którą mamy nawet w swoich domach w kranach. Na pływalni jednak w ogóle nie może się pojawić — ani w nieckach basenowych, ani tym bardziej pod prysznicami — takie są procedury. Sanepid bardzo na to zwraca uwagę, w związku z tym trzeba było pływalnię na jakiś czas zamknąć — do momentu pobrania nowych próbek wody i nowych wyników.

Legionella w instalacjach basenu — dlaczego jest niebezpieczna?

Zakażenie bakterią Legionella następuje poprzez wdychanie wodno-powietrznego aerozolu. Tą drogą bakteria dostaje się do dróg oddechowych. Zakażenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak zapalenie płuc, duszności lub nawet śmierć. Na zachorowanie najbardziej podatne na zachorowania są osoby o obniżonej odporności. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas kąpieli pod natryskiem.

Jak zadbać o bezpieczeństwo wody w instalacjach?

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, pozwalające zadbać o bezpieczeństwo oraz jakość wody w obiektach basenowych. Najważniejsza jest profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w systemie instalacji wodnej. Jedną z najbezpieczniejszych metod profilaktyki oraz skutecznym rozwiązaniem bieżących problemów z bakteriami w wodzie, jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie, poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej, zapewnia skuteczną dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej.

Idealne rozwiązanie dla pływalni

O skuteczności tej metody dezynfekcji świadczy rosnąca ilość placówek, w tym pływalni, które po rozwiązaniu palących problemów z ponad normatywną obecnością bakterii w wodzie, korzystają z generatora w ramach profilaktyki. Warto pamiętać, że zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, zapewnienie czystej i zdatnej do użytku wody w obiekcie jest obowiązkiem jego zarządcy lub właściciela. Problemy z wodą? Zapraszamy do kontaktu!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *