Bakteria Legionella w ciepłej wodzie kotłowni szpitala

,

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epiemiologiczna w Lipsku potwierdza informację o bakterii Legionella w ciepłej wodzie kotłowni szpitala.

Nadmierne stężenie bakterii w wodzie zostało wykryte w ramach systematycznego monitoringu. Jak udało nam się ustalić, jakiś czas temu Dyrekcja Szpitala nakazała wprowadzić większą oszczędność. Temperatura wody została zmniejszona do ok. 35 stopni, co spowodowało sprzeciw mieszkańców okolicznych bloków, które również korzystają z wody szpitalnej kotłowni. Wzburzeni faktem zimnej wody mieszkańcy zagrozili, że przestaną płacić za wodę, jeśli placówka nie podniesie jej temperatury. Władze szpitala postanowiły wyjść naprzeciw prośbie mieszkańców, zwiększając temperaturę. Nie jest to jednak koniec problemów.

Jak informuje jeden z mieszkańców:

(…) a potem magicznie się okazało, że w wodzie ciepłej mamy Legionelle a w zimnej nie. Oczywiście to też nie spowodowało zmiany podejścia a jedynie zwiększenie chlorowania tej wody.

Legionella w ciepłej wodzie kotłowni

Czy chwilowe czasowe obniżenie temperatury doprowadziło do pojawienia się bakterii? Wszytko na to wskazuje na to, że mogło być jednym z czynników. Bakterie Legionella rozmnażają się w temperaturze 20⁰C – 50⁰C, woda o ciepłocie 35⁰C stwarza więc idealne warunki do rozwoju ich skupisk.

W środowisku człowieka, bakterie Legionella rozwijają się w sieciach wodociągowych oraz instalacjach wody zimnej i ciepłej, a także w zbiornikach oraz urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, jak również w podgrzewaczach wody. Zwiększone występowanie obserwuje się szczególnie w przewodach i urządzeniach, które gromadzą osady oraz rdzę.

Zakażenie bakterią Legionella

Póki co placówka niepoinformowała o zakażeniach wśród pacjentów lub mieszkańców bloków. Sam fakt pojawienia się bakterii w wodzie jest jednak alarmujący. Bakterie Legionella są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Źródłem infekcji jest aerozol wodno-powietrzny generowany przez urządzenia sanitarne, takie jak wanny, umywalki, prysznice, a także fontanny, kurtyny wodne i systemy klimatyzacyjne. Choroba nie jest przenoszona drogą bezpośredniego kontaktu zarażonej osoby. Czas inkubacji zależy od postaci choroby: dla postaci płucnej wynosi od 5 do 6 dni, w ekstremalnych przypadkach od 2 do 18 dni, a u osób o obniżonej odporności może się przedłużyć nawet do 3 tygodni.

Bakteria Legionella w ciepłej wodzie kotłowni szpitala

Co to jest legioneloza?

Legionelloza to choroba zakaźna, która może przybrać różne formy:
Choroba legionistów, czyli postać płucna, najczęściej występująca, charakteryzująca się objawami zapalenia płuc o ciężkim przebiegu, często prowadzącymi do uszkodzenia wielu narządów. Objawy obejmują podwyższoną temperaturę ciała, suchy kaszel, trudności z oddychaniem, problemy z układem pokarmowym oraz zaburzenia świadomości. Śmiertelność w tej postaci choroby wynosi od 10 do 20%.

Gorączka Pontiac, czyli postać pozapłucna, łagodna, charakteryzująca się objawami podobnymi do grypy, takimi jak wzrost temperatury ciała, bóle głowy, bóle mięśniowe i infekcje górnych dróg oddechowych. Wyzdrowienie występuje samoistnie w ciągu kilku dni, a śmiertelność jest zerowa.

Legionelloza

Ciężka postać pozapłucna, która charakteryzuje się zakażeniem ogólnoustrojowym, mogącym prowadzić do sepsy lub zespołu rozsianej zakrzepicy wewnątrznaczyniowej. Ta postać choroby dotyka głównie pacjentów hospitalizowanych, zwłaszcza podczas immunosupresji. Śmiertelność w tej postaci wynosi od 20 do 25%.

Jak uniknąć zakażenia bakterią Legionella?

Legionella najlepiej rozwija się w wodzie o temperaturze między 25 a 45 stopni C. Gdy temperatura wody osiąga 55 stopni C, bakterie przetrwają około 20 minut, przy 60 stopniach C – tylko 2 minuty, a przy temperaturze około 70 stopni C – giną. Z tego powodu zaleca się utrzymywanie temperatury wody na co najmniej 55 stopni C w punktach wypływu z kranu. Podgrzewacze wody powinny zapewniać temperaturę co najmniej 60 stopni C, a po dłuższym okresie nieużytkowania należy je opróżnić i oczyścić.

Jedną z metod profilaktyki czystości bakteriologicznej wody jest regularne płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych gorącą wodą, aż temperatura wypływającej wody osiągnie maksimum. W przypadku dłuższej nieobecności, aby uniknąć zakażenia, zaleca się spuszczenie gorącej wody przez kilka minut we wszystkich kranach i prysznicach, po uprzednim usunięciu napowietrzaczy, perlatorów i głowic prysznicowych. W przypadku dużych i rozbudowanych instalacji wodnych ta metoda nie jest jednak w 100% skuteczna. Generuje także wysokie koszty związane z koniecznością podgrzania i zużycia dużej ilości wody.

Generator dwutlenku chloru

Jak więc zadbać o bezpieczeństwo wody? Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą profilaktyki lub zwalczania Legionelli jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia natychmiastową dezynfekcję wody pitnej i ciepłej wody użytkowe, automatycznie dozując dwutlenek chloru do instalacji wodnej. Efektem jest czysta i bezpieczna dla zdrowia woda.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *