Bakteria Legionella w Centrum Sportu w Gdańsku. Ryzyko sięga nawet 25 proc.

,

Bakteria Legionella w Centrum Sportu w Gdańsku. Badania laboratoryjne przeprowadzone w Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały obecność niebezpiecznej bakterii w wodzie.

Wyniki testów laboratoryjnych zrealizowanych w Centrum Sportu przez Gdański Uniwersytet Medyczny potwierdziły obecność bakterii legionelli w wodzie. Odkrycie to zostało podane do publicznej wiadomości w czwartek przez rzeczniczkę uczelni, dr Joannę Śliwińską.

Bakteria Legionella w Centrum Sportu w Gdańsku

Doktor Śliwińska wyjaśniła, że bakteria została znaleziona w trakcie standardowej kontroli. Zapewniła, że także, że służby uczelni podjęły wszelkie odpowiednie działania, podkreślając priorytet bezpieczeństwa pracowników i studentów dla instytucji. W związku z obecnością bakterii, Centrum Sportu zostało tymczasowo zamknięte. Decyzja o ponownym otwarciu będzie podjęta po przeprowadzeniu kolejnych pomiarów, które zostaną wykonane po zakończeniu niezbędnych prac dezynfekcyjnych.

Znajdujący się przy ulicy Dębowej w Gdańsku kompleks sportowo-rekreacyjny GUMed to wielofunkcyjny obiekt rekreacyjno-sportowy, z którego korzystają Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród sekcji sportowych prowadzonych przez placówkę znajdują się m.in. piłka nożna, piłka siatkowa i koszykówka mężczyzn i kobiet oraz pływanie, sztuki walki i aerobic sportowy.

Bakteria Legionella w Centrum Sportu w Gdańsku

Legionelloza – ryzyko śmierci nawet do 25 proc

Wykrycie nadmiernego stężenia bakterii Legionella nigdy nie może być bagatelizowane. Dopuszczalną ilość patogenów określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Gdy jej stężenie rośnie, staje się niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzkiego. Bakterie z rodzaju Legionella mogą powodować gorączkę Pontiac lub chorobę Legionistów, czyli ciężkie zapalenie płuc. Zachorowania często dotyczą osób starszych i obniżonej odporności, ale zdarzają się także przypadki zakażenia wśród osób młodych. Zachorowanie często wymaga hospitalizacji, a odsetek zgonów może wynosić od 10 do 25 procent.

Jak zadbać o bezpieczeństwo wody?

Bakterie Legionella preferują ciepłą, stojącą wodę i często występują w zaniedbanych systemach wodnych lub klimatyzacyjnych. Zgodnie z badaniami naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Albany w stanie Nowy Jork, legionelloza często wiąże się z ekspozycją na instalacje generujące aerozol wodny, takie jak wieże chłodnicze w systemach klimatyzacyjnych lub instalacje wodno-kanalizacyjna np. prysznice lub wanny z masażami.

Jak więc zadbać o bezpieczeństwo wody? Zachorowania na chorobę legionistów pozwala uniknąć profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w instalacji wodnej. Jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia natychmiastową dezynfekcję wody pitnej i ciepłej wody użytkowe, automatycznie dozując dwutlenek chloru do instalacji wodnej. Efektem jest czysta i bezpieczna dla zdrowia woda.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *