Legionella nie tylko w Polsce. Ogromny wzrost zakażeń zagranicą. Powodem pogoda?

,

Jak informuje Instytut Roberta Kocha, w Niemczech zgłaszanych jest coraz więcej przypadków zachorowań na legionellozę. Zachorowania pojawiły się również w Hiszpanii. Jedną z możliwych przyczyn są zmiany klimatyczne.

W ostatnich dniach w Niemczech głośno o bakterii Legionella. Pojedyncze przypadki zakażeń pojawiają się na terenie całego kraju. Odnotowano także kilka większych lokalnych ognisk. Liczba zakażeń, w porównaniu z końcówką lipca, podwoiła się. Tylko w drugim tygodniu sierpnia odnotowano aż 90 przypadków zakażeń, do których doszło w miejscach pracy i domach.

Wzrost zachorowań w Niemczech

W związku z dużą wagą tego zjawiska oraz niebezpieczeństwem, jakie stanowi bakteria dla zdrowia ludzkiego, Instytut Roberta Kocha apaleju do lekarzy w całym kraju, aby przy każdym przypadku zapalenia płuc przeprowadzali także diagnostykę w kierunku wykrycia legionelli.

Do zdiagnozowania zakażenia wykorzystuje się test moczu. RKI zaleca także, aby od pacjentów były pobierane próbki z układu oddechowego, celem wysłania do odpowiedniego laboratorium konsultacyjnego w celu wytypowania sekwencji.

Legionella zabija w Hiszpanii

Niepokojące wieści płyną także z Hiszpanii. Ognisko legionelli potwierdzono w Caceres na zachodzie kraju. W wyniku zakażenia bakterią zmarła tam już jedna osoba. Według służb medycznych autonomicznej Estremadury do szpitala trafiło już 6 osób. Dwie z nich znajdują się na oddziale intensywnej terapii. Sytuacja jest o tyle poważna, że ogniska choroby zostały wykryte już w ośmiu kranach publicznych na terenie całego miasta. Problem może więc dotyczyć rozległych obszarów instalacji wodociągów. W ubiegłym roku w tym samym mieście z powodu legionelli zmarło 5 osób.

Legionella nie tylko w Polsce.Powodem pogoda?

Co spowodowało wzrost zakażeń bakterią? Według naukowców z RKI przyczyną mogą być warunki meteorologiczne. W ostatnich kilku tygodniach zanotowano wysoką wilgotność powietrza przy letnich temperaturach, co stworzyło korzystne warunki dla rozwoju skupisk bakterii. Instytut zwraca także uwagę, że podobną korelację między sytuacją pogodową a zachorowalnością zaobserwowano latem w 2021 roku.

Legionella nie tylko w Polsce

Być może jest to także przyczyna większej ilości zachorowań w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie również panują wysokie temperatury przy dużej wilgotności powietrza. Niezależnie od warunków atmosferycznych eksperci zalecają wdrożenie odpowiedniej profilaktyki dla jakości i bezpieczeństwa bakteriologicznego wody. Przypominamy, że bakteria legionella powszechnie występuje w środowiskach wodnych, w tym w instalacjach wody lub klimatyzacji. Wdychana wraz z aerozolem może prowadzić do rozwoju legionellozy, która w wielu przypadkach jest chorobą śmiertelną.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *