Legionella i przepisy prawne to zagadnienie, które powinno znaleźć się w orbicie zainteresowań wszystkich zarządców nieruchomości i placówek publicznych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r.(Dz.U. 2015 poz. 1989) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, od 28 listopada 2015 r. istnieje obowiązek wykonywania badań ciepłej wody w budynkach zamieszkania zbiorowego oraz zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej w kierunku bakterii z rodzaju Legionella.
Legionella i przepisy prawne – czyja odpowiedzialność?
Właściciele lub operatorzy instalacji wodnych w budynkach publicznych i mieszkalnych ponoszą pełną odpowiedzialność za jakość wody w punktach jej czerpania. Brak należytej kontroli oraz niezdatna do użytku woda w instalacjach, mogą skutkować karą grzywny lub nawet więzienia.
Im większe i bardziej skomplikowane są systemy ciepłej wody użytkowej, tym większe jest ryzyko zakażenia bakteriami. Jeżeli temperatura ciepłej wody jest niska – poniżej 50°C i w obiegu znajdują się stręfy wody stojącej (niedrożne lub ślepe odcinki instalacji), prawdopodobieństwo wystąpienia bakterii jest bardzo duże. Dlatego systemy ciepłej wody w dużych obiektach – szpitalach, hotelach, szkołach itp. powinny być kontrolowane i dezynfekowane tak często jak to jest koniecznie. Poczytaj więcej o sposobach zwalczania Legionelli.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie rocznie choruje na legionellozę od 20 do 100 tysięcy osób, około 5 do 20 % zarażonych umiera. Przypadki zachorowań w hotelach i innych obiektach turystycznych są rejestrowane przez organizację EWGLI i umieszczane na „czarnej liście”.