Objawy Legionellozy. Jak rozpoznać zachorowanie?

,

Zima to czas przeziębień. Kaszel, bóle głowy czy podwyższona temperatura to najpopularniejsze obawy, które mogą także świadczyć o innej przyczynie zachorowania. Jak rozpoznać objawy Legionellozy oraz przeciwdziałać zakażeniu?

Legionelloza, czyli choroba spowodowana zakażeniem bakterią Legionella, najczęściej rozpoznawalna jest pod dwoma postaciami: chorobą legionistów oraz gorączką Pontiac. Choroba legionistów uważana jest za cięższy przebieg zachorowania, często towarzyszą jej trudności w oddychaniu oraz zapalenie płuc. Gorączka Pontiac swoimi objawami przypomina grypę. Obu wariantów choroby nie należy bagatelizować, ponieważ zachorowania świadczą o kontakcie z bakterią Legionella, która może się dalej namnażać i powodować znacznie groźniejsze konsekwencji dla zdrowia.

Objawy Legionellozy

Choroba Legionistów — objawy Legionellozy

W przypadku zachorowania na chorobę legionistów objawy Legionelli występują nagle i zaczynają się od ogólnego złego samopoczucia, któremu towarzyszy ból mięśni i wysoka temperatura 39-40°C. Częstymi objawami towarzyszącymi są także biegunka, mocne bóle głowy, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, kaszel oraz dreszcze. Może także dochodzić do okresowego zaburzenia świadomości. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po około 2-10 dniach od zakażenia. Najbardziej niebezpieczna dla zdrowia jest postać płucna choroby, gdzie ryzyko śmierci sięga od 15 do 80%, w zależności od stanu i odporności pacjenta.

Gorączka Pontiac — objawy Legionellozy

Gorączka Pontiac do druga wspomniana postać Legionellozy. Jej objawy przypominają klasyczną grypę. Zachorowaniu towarzyszy ból głowy, gorączka, dreszcze oraz bóle mięśni. Do rzadziej występujących objawów nalezą wymioty, biegunka oraz mdłości. W klasycznym przebiegu Gorączka Pontiac ustępuje samoistnie po 2-5 dni. Zachorowanie najczęściej występuje w postaci epidemii, pojedyncze przypadki zachorowań zdarzają się rzadko.

Legionelloza — jak uniknąć zachorowania?

Do zakażenia Legionellą dochodzi najczęściej na skutek wdychania aerozolu podczas kontaktu z wodą. Obecne w wodzie bakterie dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Rozwiązaniem jest skuteczna profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w systemie instalacji wodnej. Jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia skuteczną dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej poprzez automatyczne dozowanie dwutlenku chloru do instalacji wodnej. Efektem jest idealnie czysta i bezpieczna dla użytkowników woda.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *