Legionelloza. Jak wygląda przebieg choroby i czy może wystąpić jako epidemia?

,

Obecna w wodzie i systemach klimatyzacyjnych bakteria Legionella jest niebezpieczna dla zdrowia. Wdychana wraz z aerozolem może prowadzić do Legionellozy, poważnej choroby powodującej problemy z oddychaniem. Jakie są objawy choroby i czy kontakt z bakterią może wywołać epidemię?

Legionelloza atakuje około 5 procent osób, które miały kontakt z bakterią Legionella pneumophila. Przebieg choroby jest długi i wyczerpujący dla organizmu. Zachorowanie trwa najczęściej kilka tygodni i ma ostry przebieg. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z Legionellozą?

Legionelloza – objawy

Legionelloza początkowo objawia się bólami głowy i mięśni. Następnie do dolegliwości dochodzi gorączka, której często towarzyszą dreszcze. Kolejnym objawem jest ostry ból w klatce piersiowej oraz problemy z oddychaniem i kaszel, który początkowo jest suchy i męczący, z czasem staje się wilgotny, a nawet pojawiają się krwawe plwociny. Chorobie mogą także towarzyszyć dolegliwości układu pokarmowego. Wśród nich m.in.:

  • biegunka
  • wymioty
  • utrata apetytu

U niektórych pacjentów zauważono także nadmierną senność i zaburzenia świadomości.

W najcięższej postaci Legionelloza prowadzi do niewydolności oddechowej i może powodować uszkodzenia serca, wątroby, trzustki, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Taki przebieg najczęściej występuje u osób o obniżonej odporności m.in. osób starszych, przewlekle chorych lub nadużywających alkoholu. Śmiertelność legionellozy wynosi nawet do 20 proc.

Legionelloza

Kontakt z Legionella pneumophila może prowadzić do jeszcze do innego typu schorzenia. Jest to gorączka Pontiac, której objawy nie różnią zbytnio od grypy i na szczęście nie jest tak niebezpieczna jak legionelloza. Gorączka Pontiac objawia się podwyższoną temperaturą z dreszczami, kaszlem, osłabieniem i bólami głowy. Najczęściej organizm radzi sobie z nią sam.

Czy Legionella może wywołać epidemię?

Zachorowania na Legionellozę to najczęściej sporadyczne przypadki, które często mylone są ostrym zapaleniem płuc. Zdarzają się jednak większe ogniska zachorowań, w przypadku których można mówić o epidemii. Największą jak dotąd ilość zachorowań zanotowano w 2001 roku w hiszpańskiej Murcji. Na 449 przypadków zachorowań zmarło wówcza aż 6 osób.

Epidemie legionellozy zanotowano także w Filadelfii (wówczas odkryto chorobę), francuskim Pas-de-Calais, brytyjskim Stattford, kanadyjskim Toronto oraz holenderskim Bovenkarpsel. We wszystkich przypadkach śmiertelność była wyższa niż w Hiszpanii i wynosiła od 15 do 20 procent.

Jak ustrzec się Legionellozy?

Legionellozą najłatwiej zarazić się poprzez wdychanie wodnego aerozolu podczas kąpieli lub prysznicu. Kluczowe znaczenie ma więc odpowiednia profilaktyka w zakresie czystości i konserwacji instalacji wodnej. Dotyczy to zwłaszcza rozbudowanych obiektów o dużych instalacjach, w których może dochodzić do okresowego zjawiska stagnacji wody, jak ośrodki wypoczynkowe, hotele, akademiki czy szpitale. Dobrą praktyką oraz skutecznym rozwiązaniem bieżących problemów jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia trwałą dezynfekcję wody pitnej oraz ciepłej wody użytkowej poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej. Możemy więc mieć pewność, że woda w obiekcie jest bezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *