Nielegalni imigranci ewakuowani z barki u wybrzeży Anglii. Powodem bakteria Legionella.

,

Ogniska bakterii Legionella zostały wykryte w wodzie na barce „Bibby Stockholm”, na której zakwaterowano imigrantów. Jak podaje stacja Sky News – ewakuacja zakwaterowanych odbyła się dopiero po czterech dniach od tego zdarzenia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii w ubiegły piątek poinformowało o przeniesieniu wszystkich 39 nielegalnych imigrantów z barki z powrotem na stały ląd. Mowa o barce „Bibby Stockholm” zacumowanej w porcie w Portland na południu Anglii. Powodem ewakuacji jest skażona woda, w której wykryto bakterię Legionelli. Bakteria bytuje w środowisku wodnym i jest niebezpieczna dla zdrowia. Kontakt z zakażoną wodą może spowodować ciężką zakaźną chorobą dróg oddechowych – legionellozę lub łagodniejszą w przebiegu gorączkę Pontiac.

Bakteria Legionella na barce z imigrantami

Jak ujawniła stacja Sky News, bakterię wykryto już cztery dni wcześniej, czyli w poniedziałek 7 sierpnia, kiedy to pierwszych 39 imigrantów trafiło na barkę. W efekcie problemów z przepływem informacji pomiędzy władzami hrabstwa Dorset a będącą operatorem barki i MSW decyzję o ewakuacji migrantów podjęto dopiero w czwartek wieczorem. Operacja odbyła się dopiero następnego dnia rano, co oznacza, że emigranci mogli mieć styczność z niebezpieczną bakterią aż przez 4 doby.

W poniedziałek 14 sierpnia minister zdrowia Steve Barclay zapewnił, że żaden z migrantów nie wykazuje objawów zakażenia i jego zdaniem powinni oni wrócić na barkę. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadała. Wielu polityków zgadza się jednak, że sprawa „Bibby Stockholm” staje się wizerunkową katastrofą dla rządu i nie wzbudza zaufania co do skuteczności walki z nielegalną imigracją oraz humanitarnym traktowaniu uchodźców.

Bakteria Legionella na barce z imigrantami

Mieszkańcy Portland zaniepokojeni bakterią

Groźną bakterią zaniepokojeni są także mieszkańcy Portland. Rząd zapewnia jednak, że mogą się czuć w pełni bezpieczni, ponieważ zakażeniu uległa wyłącznie woda magazynowana w zbiorniku na barce, a legionelloza nie jest zaraźliwa. Do zachorowania może dojść wyłącznie poprzez wdychanie zakażanej wody wraz z powietrzem do płuc. Obecność bakterii na barce zapoczątkowała jednak szerszą dyskusję na temat bezpieczeństwa wody. Wykrycie Legionelli stało się także argumentem dla organizacji pozarządowych, które sprzeciwiają się umieszczaniu nielegalnych imigrantów na barce, twierdząc, że jest to działanie niehumanitarne.

Jak uniknąć zachorowania na legionellozę?

Zachorowania na chorobę legionistów pozwala uniknąć profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w instalacji wodnej. Jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia natychmiastową dezynfekcję wody pitnej i ciepłej wody użytkowe, automatycznie dozując dwutlenek chloru do instalacji wodnej. Efektem jest czysta i bezpieczna dla zdrowia woda.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *