Od lipca zeszłego roku w Holandii odnotowano 11 zakażeń legionellą. Każde z nich powiązane było z dwoma typami kotłów Ferroli. Jak poinformował w czwartek, 13 lipca, instytut zdrowia publicznego RIVM oraz firma Ferroli – dwie osoby zmarły z powodu infekcji.
Jak udało nam się ustalić, chodzi o kotły typu BlueSense i BlueHelix, które są produkowane od 1 stycznia 2022 roku o numerach seryjnych zaczynające się od 22 lub 23, które odnoszą się do roku ich produkcji. Aby uniknąć kolejnych zachorowań i zgodnów, Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumpcyjnych (NVWA) apeluje do właścicieli o pilne wyczyszczenie i dezynfekcje kotłów.
Zgony spowodowane legionellą w Holandii
Instytut zdrowia RIVM dokładnie zbadał 11 przypadków infekcji legionellą, analizując zachorowania od lipca 2022 roku, w tym dwa zgony. Jak udało się ustalić urzędnikom i naukowcom, „najbardziej prawdopodobną przyczyną” był kontakt z ciepłą pochodzącą z kotłów do centralnego ogrzewania marki Ferroli. Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumpcyjnych (NVWA) wezwał osoby posiadające bojlery do pilnego ich wyczyszczenia oraz ostrożnego użytkowania instalacji. Aby ułatwić im to zadanie, RIVM opracował wytyczne dla instalatorów dotyczące czyszczenia kotłów w celu zabicia bakterii legionella. Firma Ferroli poinformowała także swoich instalatorów o środkach, które muszą podjąć, aby wyeliminować potencjalne zagrożenie.
Do tego czasu użytkownicy kotłów powinni podjąć działania w celu zmniejszenia ryzyka zanieczyszczenia. Wśród rekomendowanych czynnoci znajdują się m.in. ustawienie temperatury wody w kranie na co najmniej 60 stopni, branie prysznica bez słuchawki rozpraszającej strumień wody i niewłączanie bąbelków w wannie.
Jak uniknąć zachorowania na Legionellozę?
Warto w tym momencie dodać, że picie wody zawierającej bakterię nie spowoduje choroby – groźne jest wdychanie zakażonego aerozolu. Do zakażenia bakterią najczęściej dochodzi podczas wdychania aerozolu wody i powietrza np. w trakcie prysznica. Obecne w wodzie bakterie dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Zachorowania pozwala uniknąć skuteczna profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w instalacji wodnej. Jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia natychmiastową dezynfekcję wody pitnej i ciepłej wody użytkowe, automatycznie dozując dwutlenek chloru do instalacji wodnej. Efektem jest czysta i bezpieczna dla zdrowia woda.