Czy fontanny i tężnie solankowe stanowią zagrożenie dla zdrowia?

,

Fontanny i tężnie solankowe to stały element krajobrazu miejscowości wypoczynkowych. Coraz więcej samorządów podejmuje jednak decyzję o tym, że w tym roku nie będą one otwarte. Powodem jest Legionella – niebezpieczna dla zdrowia bakteria, która rozwija się w nieużywanych instalacjach wodnych. Czy fontanny i tężnie solankowe stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Podejmujące taką decyzję samorządy powołują się na uwagi wskazane w piśmie Sanepidu odnoszącego się do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Główny Inspektorat Sanitarny co prawda nie wprowadza zakazu funkcjonowania fontann i tężni w związku z pandemią, ale ostrzega przed występowaniem niebezpiecznych baterii typu Legionella w instalacji.

Czy fontanny i tężnie solankowe mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia?

Czy fontanny i tężnie solankowe stanowią zagrożenie dla zdrowia? Niebezpieczny aerozol.

Sanepid podkreśla, że szczególnie niebezpieczna są instalacja wytwarzające aerozol wodny, czyli cząsteczki wody w powietrzu, które wdychane przez korzystających z atrakcji ludzi mogą doprowadzić do zachorowania na Legionellę. Jest to groźne zapalenie płuc, które u osób z obniżoną odpornością, może prowadzić nawet do śmierci.

Co dalej z fontannami?

Nie oznacza to jednak, że miasta powinny zupełnie zrezygnować z popularnych atrakcji wodnych. Potrzebna jest jednak odpowiednia profilaktyka oraz sezonowa dezynfekcja instalacji. Jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod profilaktyki jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie poprzez automatyczne dozowanie i wprowadzania dwutlenku chloru do instalacji wodnej, zapewnia skuteczną dezynfekcję wody. Dzięki temu woda w fontannach i tężniach jest w pełni bezpieczna, a odwiedzające je osoby mogą cieszyć się wodnymi atrakcjami.

Ilość komentarzy 2 u “Czy fontanny i tężnie solankowe stanowią zagrożenie dla zdrowia?

    1. Marta Gług Autor wpisu

      Dzień dobry,
      Dezynfekant jest niewyczuwalny i nie wpływa na prozdrowotny aspekt inhalacyjny.
      Poddana dezynfekcji woda posiada odpowiednie parametry mikrobiologiczne, dzięki czemu eliminuje ryzyko zakażenia bakterią podczas pobytu w tężni.

      Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *