Do zakażenia bakterią Legionella dochodzi drogą inhalacyjną poprzez wdychanie skażonego aerozolu wraz z parą wodną. Czy w takim razie możemy bezpiecznie wykonywać takie codzienne czynności jak kąpiel, prasowanie lub mycie naczyń? Obalamy popularne i mity i rozwiewamy wątpliwości.
Bakteria Legionella jest niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Zakażenie może przybrać dwie odmiany: szczególnie niebezpieczną chorobę legionistów oraz nieco lżejszą w przebiegu gorączkę Pontiac. Podczas jakich czynności jesteśmy narażeni na kontakt z bakterią? Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Dom i biuro
Czy można bezpiecznie brać prysznic?
Bakterie namnażają się w rurach oraz systemach ciepłej wody użytkowej, w których temperatura wody wynosi między 25 – 55°C. Potencjalnemu zakażeniu można łatwo zapobiec dzięki regularnemu podgrzewaniu wody i utrzymaniu temperatury powyższej 60°C lub zastosowaniu generatora dwutlenku chloru. Taka profilaktyka hamuje namnażanie się bakterii oraz zapewnia bezpieczeństwo podczas kąpieli.
Czy istnieje ryzyko zakażenia wodą z kranu kuchennego – np. podczas mycia naczyń?
Jeśli temperatura w kotle ma co najmniej 60°C, nie trzeba się martwić. W przeciwnym wypadku niebezpieczeństwo zakażenia jest niskie ze względu na małą ilość pary wodnej wytwarzającej się podczas zmywania oraz odległość układu oddechowego od źródła wody. Należy również pamiętać o tym, że Legionella zwykle infekuje osoby ze słabą odpornością ogólną.
Czy istnieje ryzyko zakażenia Legionellą podczas korzystania z ekspresu do kawy lub żelazka?
Nie ma ryzyka. Ekspresy do kawy i żelazka parowe pracują w temperaturach znacznie wyższych niż 60°C. Takie temperatury są zabójcze dla Legionelli i niszczą obecne w wodzie bakterie.
Czy można bezpiecznie używać rozpylacza do roślin, który dłuższy czas stał narażony na promieniowanie słoneczne?
Zalecamy regularnie wymieniać wodę. Nawet niewielka ilość wody, która przez dłuższy czas stoi w miejscu i poddana jest działaniu temperatury zewnętrznej, stwarza korzystne warunki do rozwoju skupisk bakterii.
Czy istnieje ryzyko zakażenia przy używaniu tradycyjnego grzejnika?
Nie. Jednak zaleca się regularne czyszczenie zbiorników wodnych chlorem lub innym środkiem dezynfekującym.
Czy istnieje ryzyko zakażenia z nawilżacza?
Nawilżacze, które działają poprzez odparowanie, nie stanowią zagrożenia, ponieważ nie wytwarzają aerozolu. Istnieje jednak ryzyko, że nawilżacz jest uszkodzony i może generować aerozol, w którym znajduje się szkodliwa bakteria. Polecamy regularnie dezynfekować zbiornik nawilżacza.
Czytałem kilka artykułów na temat kolektorów (kotłów) słonecznych. Temperatura wody w tym typie ogrzewania wynosi tylko 45 ° C. Czy istnieje ryzyko występowania Legionelli?
Ze względu na stale zmieniającą temperaturę w zbiorniku i stalą temperaturę kotła, która jest powyżej 60°C, nie trzeba się martwić o tą chorobę.
Czy klimatyzacja w samochodzie może być przyczyną zakażenia?
Klimatyzacja w samochodzie nie produkuje aerozolu, także ryzyko jest minimalne. Zalecamy regularną dezynfekcję systemu klimatyzacyjnego.
Ogród
Czy można się zakazić podczas podlewania trawnika w ogrodzie za pomocą węża ogrodowego?
Gdy stosuje się zimną wodą z kanalizacji, nie ma ryzyka, ponieważ temperatura w tym obwodzie rzadko osiąga 25°C, czyli temperaturę, w której namnażają się bakterię. Jednakże, jeśli wąż ogrodowy długo leżał na słońcu, istnieje ryzyko rozwoju bakterii.
Mam mały staw z fontanną, która tworzy „bryzę”. Podczas gorącego lata, woda może być stosunkowo ciepła. Czy istnieje ryzyko zakażenia?
Ogólnie ryzyko jest, ale bardzo małe. Jest mało prawdopodobne, że temperatura w zbiorniku utrzyma się powyżej 25 stopni przez jeden tydzień. Ponadto woda w stawie zawiera także inne bakterie i organizmy.
Obiekty publiczne
Jakie jest ryzyko zakażenia w moim prywatnym basenie?
W przypadku, gdy woda krąży się w obiegu zamkniętym i jest dezynfekowana, ryzyka nie ma. To samo dotyczy pryszniców basenowych oraz innych części sieci c.w.u. – minimalna temperatura 60°C w kotle i regularne płukanie lub dozowanie dwutlenku chloru zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania.
Czy istnieje ryzyko zakażenia w saunie?
Jeśli podjęte są odpowiednie środki ostrożności oraz troska o czystość, sauny stanowią nieznaczne ryzyko.
Czy istnieje ryzyko zakażenia podczas wizyty na basenie?
Publiczne baseny są dobrze chlorowane i ryzyka tutaj zazwyczaj nie ma. Problemem mogą być prysznice. Warto przed wizytą zapytać o badania w kierunku obecności Legionelli.
Czy osoba prywatna może zamówić badania wody pod kątem obecności bakterii Legionella?
Tak, można to zrobić w specjalistycznych laboratoriach.
Skuteczna profilaktyka
Do najskuteczniejszych oraz trwałych metod dezynfekcji wody jest podłączenie generatora dwutlenku chloru. Urządzenie dba o stałą dezynfekcję instalacji ciepłej wody użytkowej, automatycznie dawkując odpowiednią dawkę roztworu proporcjonalnie do przepływu wody. W ten sposób generator eliminuje ryzyko powtórnego namnożenia się bakterii oraz gwarantuje utrzymanie parametrów wody na odpowiednim poziomie.