Legionelloza czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy zakażenia bakterią Legionella?

,

Kaszel, podwyższona temperatura czy ból głowy to objawy, które mogą świadczyć o przeziębieniu lub zupełnie innej przyczynie zachorowania. Jak rozpoznać objawy choroby legionistów i jak skuteczne przeciwdziałać zakażeniu?

Legionelloza to choroba spowodowana zakażeniem bakterią Legionella. Choroba najczęściej występuje pod dwoma postaciami: chorobą legionistów oraz gorączką Pontiac. Choroba legionistów wyróżnia się cięższym przebiegiem zachorowania. Zazwyczaj towarzyszą jej trudności w oddychaniu lub zapalenie płuc. Gorączka Pontiac objawami przypomina grypę. Obu wariantów choroby nie należy bagatelizować, ponieważ świadczą one o zakażeniu bakterią Legionella. Jak rozpoznać objawy choroby i nie pomylić ich z przeziębieniem lub zwykłym zapaleniem płuc?

Objawy zakażenia bakterią Legionella

W przypadku choroby legionistów objawy występują zazwyczaj nagle, zaczynając się od złego samopoczucia, któremu towarzyszy wysoka temperatura 39-40°C i bóle mięśniowe. Towarzyszą im także biegunka, trudności w oddychaniu, kaszel oraz dreszcze. Przy ostrym przebiegu zachorowania może także dochodzić do zaburzenia świadomości. Pierwsze objawy pojawiają się po około 2-10 dniach od kontaktu z bakterią. Najbardziej niebezpieczna jest płucna postać choroby, przy której ryzyko śmierci wynosi od 15 do 80%, w zależności od odporności pacjenta.

objawy zakażenia bakterią Legionella

Objawy gorączki Pontiac przypominają klasyczną grypę. Zachorowaniu towarzyszy gorączka, ból głowy, dreszcze i bóle mięśniowe. Czasem pojawiają się także wymioty, biegunka oraz mdłości. Przy normalnym przebiegu gorączka Pontiac ustępuje po 2-5 dniach. Zachorowanie najczęściej występuje w postaci epidemii. Pojedyncze przypadki zachorowań zdarzają się niezwykle rzadko.

Jak uniknąć zachorowania na Legionellozę?

Do zakażenia bakterią najczęściej dochodzi podczas wdychania aerozolu wody i powietrza np. w trakcie prysznica. Obecne w wodzie bakterie dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Zachorowania pozwala uniknąć skuteczna profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w instalacji wodnej. Jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod jest instalacja generatora dwutlenku chloru. Urządzenie zapewnia natychmiastową dezynfekcję wody pitnej i ciepłej wody użytkowe, automatycznie dozując dwutlenek chloru do instalacji wodnej. Efektem jest czysta i bezpieczna dla zdrowia woda.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *