Rejsy w Finlandii odwołane z powodu Legionelli

,

Fiński operator promowy Tallink Silja ogłosił odwołanie rejsów promu Silja Serenade. Powodem bakteria Legionella.

Decyzja operatora została podjęta po wykryciu w instalacji wodnej bakterii legionella. Rutynowa kontrola wykazała ponadnormatywne stężenie bakterii w rurach. Operator od razu nagłośnił sprawę i zalecił osobom, które podróżowały w ostatnim czasie tym statkiem, aby niezwłocznie zasięgnęły pomocy medycznej, jeśli tylko zauważą u siebie niepokojące objawy.

bakteria Legionella w Finlandii

Odwołanie rejsów jest środkiem zapobiegawczym, a równocześnie umożliwia dokładne oczyszczenie systemu wodnego promu. Jak powiedziała Erika Janson, kierownik ds. komunikacji w Tallink Silja “Oczekujemy, że zakończymy dezynfekcję we wtorek i wtedy zaczniemy ponownie kursować”. Do tej pory nie wiadomo, ile kabin zostało dotkniętych problemem. Jak udało się ustalić mediom “kilka” z nich wykazało zbyt wysokie wartości graniczne podczas losowych kontroli. Zostały one natychmiast zamknięte, a krany zdezynfekowano i przepłukano. Na całym statku podniesiono również temperaturę ciepłej wody. Były to działania doraźne zastosowane na czas przewiezienia pasażerów z Helsinek do Sztokholmu. Po powrocie do portu zostanie przeprowadzona właściwa dezynfekcja, rejsy zostaną czasowo zawieszone.

Erika Jansson nie była w stanie określić, jak często przeprowadzane są kontrole, ale zapewniła, że są one regularne i firma nie zaniedbuje swoich obowiązków w tym zakresie. Na zakończenie warto wspomnieć, że okres inkubacji legionelli waha się od dwóch do dziesięciu dni. Do tej pory operator nie otrzymała żadnych sygnałów, o tym, że poprzedni pasażerowie zachorowali.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *