Co jest gorączka Pontiac?

,

Gorączka Pontiac jest jedną z postaci zachorowań na chorobę Legionellozy. Gorączka zwykle występuje w postaci epidemii i dotyczy większej ilości osób. Pojedyncze przypadki zachorowań występują sporadycznie. Jej objawy przypominają zwykłą grypę: ból głowy, gorączka, bóle mięśni, dreszcze, uczucie rozbicia. Rzadziej występują wymioty, biegunka, mdłości.  Najczęściej objawy ustępują samoistnie po 2-5 dniach.

gorączka pontiac

Gorączka Pontiac

Dotąd nie odnotowano zgonów osób cierpiących na tę postać legionelozy. Mimo iż choroba nie powoduje znacznych szkód w organizmie, jej wykrycie nie powinno być bagatelizowane gdyż świadczy to o występowaniu Legionelli w środowisku, która w sprzyjających warunkach może  się rozwinąć i doprowadzić do zachorowań na groźniejszą jej postać- chorobę legionistów.

Choroba legionistów

Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc wywołanym przez bakterię Legionella oraz inne bakterie z tej rodziny, obejmujące 45 gatunków i 64 grupy serologiczne. Choroba objawia się zapaleniem płuc, dusznościami, kaszlem i wysoką gorączką. Ostry przebieg choroby jest niebezpieczny dla zdrowia i w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

Pierwsze grupowe zachorowanie na wywołaną przez bakterię Legionella odnotowano w 1976 r w Stanach Zjednoczonych, podczas zjazdu weteranów II wojny światowej. Zachorowało wówczas 186 osób, które mieszkały w jednym z hoteli w Filadelfii. Na ostre zapalenie płuc zmarły, aż 34 osoby, większość z zakażonych miała również objawy gorączki Pontiac.


Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *